Gras Park-bród,smród i jeden wielki śmietnik.

64 wpisów / 0 new
Ostatni wpis
FanatiX
Gras Park-bród,smród i jeden wielki śmietnik.

Witam serdecznie chciałby w tym temacie zadać pytanie naszym Parczewskim oficjielom,burmistrzowi obecnemu/przyszłemu co bedzie dalej z parkiem przy dawnej ciastkarni,wszedzie robi sie nowe chodniki z kostki nowa fontanna przy delikatesach,w centrum park bardzo ładnie też zrobiony,a o tym parku chyba juz wszyscy zapomnieli,zdewastowane ławki,bród smród i burdel.2 razy w roku przyjedzie kosiarka rotacyjna i zamiast wykosic ładnie trawe to zaora połowe parku(czy na to idą moje pieniądze z podatków?).Przecież tam tez przychodzą rodziny z dziecmi,w lecie strach wieczorem z psem isc bo banda napitych gówniarzy szaleje,a policja omija długim łukiem park wtedy bo sie boją(no chyba że siedzi 2 starych żuli wtedy oczywiscie odrazu interwencja,wiem bo widziałem kilka razy).Po sobocie jest zawsze taki syf że historia,szczególnie na koncu parku.Wiec może wkońcu przy okazji któryś wyborów ktoś coś z tym zrobi? Licze na jakąś odpowieć najlepiej Burmistrza.Pozdrawiam

orange
A moze tam sie nie da nic

A moze tam sie nie da nic wyremontowac? Jest to stary zydowski cmentarz wiec moze grunt jest nieuregulowany. Fajnie by bylo wyremontowac alejki i jakas chociaz tablice dac ze to cmentarz a nie zwykly park :-)

FanatiX
Ja wiem że tam jest cmentarz

Ja wiem że tam jest cmentarz,ale można by choć własnie alejki jakoś zrobić,nowe ławeczki,jakieś oświetlenie i częste patrole policji,przecież to chyba nie jest takie trudne,w centrum sie dało to i w grasie chyba sie da,tylko widze że nasze władze maja to gdzieś juz od tylu lat.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

krymik
park,gras

Zgadzam się w 100 %, mieszkam w bloku niedaleko tego parku i widzę co tam się dzieje przeważnie w weekendy i wakacje. Pijane małolaty wrzeszczące i wyjące nie mogące iść i stać o własnych siłach i opierające się na trochę trzeźwiejszych i mniej naćpanych kompanach.Coś z tym koniecznie trzeba zrobić. Powinien się tym ktoś zainteresować. Może nowo wybrana rada zainteresuje się tym problemem..............

krynka

Burmistrz
Park

Będzie to zrobione, tylko wymaga to od nas dużej delikatności i rozwagi przy podejmowaniu renowacji. Natomiast będzie to zrobione. Na początek należy przeprowadzić pewną renowację alejek /na pewno nie kostka/, odnowić drzewostan i rozplanować monitoring. To wydaje się najpilniejszą potrzebą.

krymik
park, gras

To bardzo dobrze, że burmistrz o tym myśli, może będzie można spokojnie i bez strachu wyjść wieczorem na spacer.

krynka

FanatiX
Jestem pełen optymizmu

Jestem pełen optymizmu zobaczymy jak to wyjdzie i mam nadzieje że coś zacznie sie dziac już w przyszłym roku

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Lukasz
Nie rozumiem. To przez 2

Nie rozumiem. To przez 2 kadencje nie udalo sie nic zrobic ? Od co najmniej dziesieciolecia wiadomo, ze mlodzi spotykaja sie tam wieczorami aby pic alkohol i palic trawe (grass park). Tym bardziej wiedza ci z bloku na przeciwko od ktorych skarg nie brakuje, ci z ulicy 11-listopada oraz ze Spoldzielczej. Burmistrz, to chyba jednak mieszka na ksiezycu, ale dobrze ze przynajmniej w okolicach drugiej tury wyborow potrafi zejsc na ziemie.

Oby druga tura trwala wiecznie, a bedzie "zrobione" wszystko ! ;)

Pan z cynamonu

FanatiX
Wiadomo władze sie budzą

Wiadomo władze sie budzą zawsze przed wyborami,a pózniej zapominają.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Pieszecie, a nie wiecie o czym

Nie chciałem się wyrywać przed wyborami, ale kilka słów w tym temacie, bo nawet Wspólnota powołuje się na tutejszych ekspertów ;) W parku (kirkucie) źle się dzieje nieprzerwanie od 1990. O ile pamiętam to właśnie za rządów Burmistrza Kędrackiego trochę przycięto drzewa i zdemontowano walący się płot. Wystarczy zajrzeć do internetu, a tam pisze : " Zgodnie z zasadami judaizmu, cmentarz jest miejscem, w którym zmarli oczekują na nadejście Mesjasza, kiedy to powstaną z grobów. Dlatego też żydowski grób nie może być w jakikolwiek sposób naruszony, tak by nie doprowadzić do rozdzielenia szczątków. Ekshumacja jest dopuszczalna tylko w ściśle określonych, wyjątkowych przypadkach. Współpracujący z naszym serwisem internetowym Aleksander Schwarz z Gminy Żydowskiej w Warszawie w wywiadzie opublikowanym na łamach miesięcznika "Midrasz" wyjaśnia znaczenie cmentarza dla wyznawców judaizmu: "Dla Żydów najważniejsza jest wiedza, w którym miejscu kości zostały złożone, gdzie one naprawdę leżą w ziemi. Grób traktowany jest dosłownie. Nie idzie tylko o grób w sensie symbolicznym, jako miejsce pamięci, ale o fizyczną obecność kości. To jest bardzo, bardzo istotne. (.....) Nawet stare drzewa są własnością zmarłych, bo ich korzenie dotykają kości, więc im również należy się poszanowanie". Żelazna zasada nienaruszalności grobu stała się kanwą zaleceń, opracowanych przez Komisję Rabiniczną do spraw Cmentarzy, zabraniających: kopania gruntu (w tym używania narzędzi ciężkich), wyrywania drzew i krzewów z korzeniami; odkopywania kamieni i tablic nagrobnych; samowolnego grzebania kości; podkopywania ogrodzenia cmentarza; otwierania grobów. Dopuszczalne natomiast jest: usuwanie chwastów, kwiatów, mchów (płytko zakorzenionych), koszenie trawy, zbieranie śmieci; oczyszczanie płyt nagrobnych z liści (przy czym nie wolno stosować środków chemicznych oraz ostrych narzędzi mogących uszkodzić tablice); w uzgodnieniu z Komisją wytyczanie alejek; umieszczanie tablic informacyjnych (treść napisu należy uzgodnić z Komisją); przycinanie drzew i krzewów tuż przy powierzchni ziemi; nawożenie dodatkowej warstwy ziemi." http://www.kirkuty.xip.pl/zalecenia.html
W świetle tych materiałów najłatwiejszym sposobem rozwiązania opisanych problemów jest zamknięcie terenu za trudnym do sforsowania płotem.

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

krymik
park-grass

Jestem ciekawa czy dopuszczalne są wrzaski, wycia i śpiewy naćpanych i pijanych małolatów, czy dopuszczalne jest picie alkoholu, bójki i ćpanie. Myślę, że znajdzie się jakieś wyjście które będzie zgodne z zasadami judaizmu i pozwoli na zagospodarowanie tego terenu.

krynka

orange
No i właśnie obawiam się, że

No i właśnie obawiam się, że z parkiem nic nie da się zrobić. Ale pamiętam jak byłem dzieckiem, że w parku był ciężki sprzęt i coś kopał, byłem zbyt mały żeby wiedzieć co tam robią ale pamiętam walające się po parku kości (najpewniej te, których ruszać nie wolno).
To może jednak lekko zaorać, zasiać trawkę i ogrodzić.
A te płyty nagrobkowe co tam były to z tego co wiem to zrobili z nich drogę w okolicach parku....

man
Naturalny park jest OK.

Anglicy mają swój naturalny styl jeśli chodzi o parki i ogrody. Takie miejsca wyglądają na za niedbałe, ale mają swój urok. Kiedyś w Parczewie dominował naturalny kamień na drogach. Może właśnie takim kamieniem wyłożyć alejki w parku?
Co do judaizmu to jest on starą religią i pełna ludzkich doktryn i odłamów. Im religia starsza tym bardziej sfera doktryn rozbudowana. Interpretacje w tej sytuacji mogą być różne.

"Dla nie-Żydów istnieją przepisy wynikające nie z halachy, ale z prawa własności terenu cmentarza."
http://the614thcs.com/40.1913.0.0.1.0.phtml

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Budżet obywatelski

Jeśli faktycznie jest tak źle jak pisze Krymik to wnioski / zgłoszenia należy kierować na 997. Myślę, że mnożące się sygnały od oburzonych / zagrożonych mieszkańców nie zostaną zignorowane przez policję. Trudno oczekiwać, że policja będzie tam dyżurować non stop, no chyba że postawimy tam tęczę ;)
Jeśli faktycznie sprawa absorbuje społeczeństwo to wystarczy zebrać 50 podpisów pod propozycją do budżetu obywatelskiego. Jeśli wniosek przejdzie,a z treści wpisów wnioskuję że ma duże szanse, to Burmistrz przed czy po wyborach na pewno wyłoży pieniądze na park.

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

krymik
park-grass

ależ policja kilka razy przyjeżdża i w dzień i wieczorem i w nocy. Widzę z okna bo mieszkam niedaleko ale to nic nie daje. Jak widzę, to młodzież nie za bardzo boi się policji, uciekają a jak policja odjedzie to dalej robią swoje.

krynka

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Czy powiat pomoże ?

Proponuję problem poruszyć także w tym wątku http://www.eparczew.pl/forum/top/1568/gdzie-jest-policja . Może Wspólnota przeanalizuje ponownie sprawę "bałaganu" w parku pod kontem opisanej bezradności policji :) Mogą się także wykazać politycy - zwłaszcza powiatowi (od powiatowej policji) - Pan Domański podobno będzie wicestarostą ...

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

orange
Mi sie wydaje ze to nie jest

Mi sie wydaje ze to nie jest problem braku policji. Kilka lat temu czesti siedzielismy ze znajomymi wieczorami w parku to policja odwiedzala park kilka razy w ciagu wieczora, czesto swiecili ogromnym reflektorem jadac 11 listopada. Mysle ze sprawe rozwiazalybu latarnie i moze monitoring.

FanatiX
Paluch przecież nikt nikomu

Paluch przecież nikt nikomu nie karze rozkopywać całego parku,kośći są złożone we wspólnym grobie tam gdzie te 3 pomniki(z tego co sie orientuje).Wystarczy poprawic alejki,postawic latarnie nowe ławki wandaloodporne i dla mnie spoko tylko trzeba chcieć,a nie obiecywać przy okazji każdej kampani wyborczej.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
To jednak cmentarz, a nie park

Jeśli do II wojny to był cmentarz to szczątki mogą być wszędzie. Alejki można bez problemu wysypać żwirem, ale ułożenie kostki raczej odpada. Latarnie - zasilanie górą może być łatwo zdewastowane, zasilanie podziemnym kablem wymaga wykopów, podobnie jak wykonanie fundamentów pod wandaloodporne ławki. Należy sobie zdawać sprawę, że Parczew przez środowiska żydowskie jest wymieniany w jednym szeregu z Jedwabnem czy Kielcami. Pogrom był czy nie było (http://www.eparczew.pl/wiadomosci/3623/ca-prawda-o-rzekomym-pogromie-w-p...) jak rozkopiemy cmentarz żeby był fajny park, to Gazeta Wyborcza i inne szmatławce zrobią z Parczewa medialna sieczkę. Rolą Burmistrza jest znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, ale nie wiem czy to akurat najpilniejszy problem w mieście (patrz "budżet obywatelski"). Skoro jednak wywołujemy temat wyborów, to hasło "bród,smród i jeden wielki śmietnik" to też raczej hasło wyborcze niż stan faktyczny ;)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

FanatiX
Wiesz oficjalnie to juz nie

Wiesz oficjalnie to juz nie ma cmentarza,jest tylko zardzewiały znak że jest jakis tam pomnik,no ale jak to burmistrz powiedział o kostce w alejkach nie ma mowy.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Ważna jest edukacja

Jako dziecko przychodziłem do parku przedszkolem "pobiegać", jako nastolatek nie miałem pojęcia że "Małpi gaj" to cmentarz. Nieco później gdybym nie miał lepszych miejsc na wypicie piwa i (nazwijmy to) szerszych zainteresowań niż używki, nic by mi nie przeszkadzało w imprezowaniu tam. Wiedząc więcej o historii tego miejsca przed i w czasie II wojny światowej, całkiem inaczej traktuję ten obszar. Jeśli dzieje się tam TO co zostało opisane w wątku, to mamy kilka problemów. Problem nadzoru za strony rodziców, a w zasadzie jego braku. Zapytajcie dowolnego nauczyciela w szkole to powie wam, że obecnie rodzice bardzo często w sytuacjach spornych, a nawet ewidentnej winy swoich pociech stają po stronie dzieci tzw. bezstresowe wychowanie. W szkole uczymy o historii USA a g... wiemy o historii swojego regionu czy miasta. Jesteśmy wyobcowani ze swojego środowiska, więc jak mamy je szanować. Można twierdzić, że młodzież nie ma co ze sobą zrobić. Widzę frekwencję na imprezach typu "Parczew żyje rockiem" "WOŚP" czy "KMF" i wydaje mi się, że to z parczewską młodzieżą "nie ma czego robić". Każda impreza oprócz obśmiewanych Dni Parczewa to raczej klapa ! Żadna policja ani żaden Burmistrz nie zrobi z "pętaków" obywateli, jak samą polityką nie zrobi się z Parczewa Lubartowa - trzeba na to zapracować i zmienić mentalność Wracając do cmentarza po tym co tu przeczytałem to naprawdę potrzebne jest ogrodzenie, tak ze 3 m i drut kolczasty, przynajmniej na jakiś czas ...

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

orange
Po przeczytaniu książki

Po przeczytaniu książki Mariusza Bechty uświadomiłem sobie, że jako dzieciak biegałem po miejscu, które powinno być dużo bardziej uszanowane. Zawsze wiedziałem, że był tu kirkut bo jak wspominałem wyżej pamiętam walające się po parku kości przy okazji montażu lub demontażu latarni. Ryzykowne jest ruszanie tego miejsca ze względów o których pisze Paluch. Może gdyby podjąć niełatwy a nawet bardzo trudny dialog ze społecznością żydowską to może wspólnie dałoby się coś z tym parkiem zrobić? Pewnie długa i nierealna droga.
A tymczasem można wymienić ławki na nowe i usypać nowe alejki ze żwiru. Może nie poprawi to bezpieczeństwa (nie przypominam sobie żebym się kiedykolwiek bał tam przebywać) ale na pewno będzie ładniej

FanatiX
Cmentarz czy nie zając się

Cmentarz czy nie zając się tym trzeba bo tak być nie może,teren chyba należy do miasta wiec miasto niech decyduje jak i co ma być tam zrobione.Dyskutować możemy do upadłego czy wypada to zrobić czy tamto,a czas ucieka i mija rok za rokiem.Ławki już prawie wszystkie zniszczone,betonowe kosze powywalane,teraz przynajmniej troche spokoju bo zimno i małolaty nie chodzą pic do parku.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Pangloss
Cmentarz żydowski

Żydzi mają na punkcie kości swoich przodków delikatną obsesję. W judaizmie jednym z największych grzechów jest naruszanie miejsc spoczynku zmarłych. To wykroczenie totalne. Jeżeli czegoś nie darują to właśnie cmentarza. Niemcy wiedzieli o tym i dlatego z barbarzyńskim zamiłowaniem dewastowali kirkuty. W Galicji brukowano płytami nagrobnymi rynki, fragmenty dróg itp.
Nie wiem, czy miasto stać na proces z... No właśnie. Z kim? Patrząc na całość sprawy z perspektywy mieszkańców Izraela, którzy nieczęsto, ale czasem jednak odwiedzają Parczew, mamy 2015 rok i dzieło rozpoczęte przez Adolfa ma się dobrze. Na miejscu cmentarza powstał park, po którym grasują (gra słów) bandy pijanych nastolatków. Ziemia niczyja. Dziki Zachód (Wschód). I niewiele, albo nawet nic nie można z tym zrobić. Sceptyków odsyłam do sprawy przedszkola w Lubartowie (ta rozlatująca się rudera w samym środku miasta). "Właściciel" posesji nie ma prawa do wykonania jakichkolwiek czynności ze swoją działką.

DSS

FanatiX
No super widzę remont pełna

No super widzę remont pełna parą idzie w parku:) Kilka nowych ławek od ulicy i sprawa załatwiona,teraz zapewne będzie się mówic że nie ma jak zawsze kasy lub społeczność żydowska się obudziła i nie pozwala.Panie Pawle nie tak miało być.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Marek Zakrzewski
Cmentarz-kirkut.

Ja pamiętam ten cmentarz od pół wieku. Zawsze było to miejsce zapomniane i zaniedbane. Pamiętam z lat 80 tych resztki macew grobowych w zakątku /rogu po przeciwnej stronie ulicy/ To jest część historii miasta.W okupację mój śp. ojciec woził wozem konnym trupy rozstrzelanych Żydów z budynku, za moich czasów nazywano go Domem Harcerza/ul.gen Bema/. Macewami hitlerowcy brukowali parczewskie ulice. Moim zdaniem, potrzebna jest inicjatywa władz miasta do organizacji żydowskich o zabezpieczenie tych terenów. Jest ambasada Izraela w W-wie Tego wymaga się od cywilizowanych narodów. Polaków na to jest stać. Kilka lat temu, koło Różana, na Mazowszu, znalazłem w lesie wojenny cmentarz z I wojny światowej pruskich żołnierzy. Zadbany, utrzymany przez młodzież, chociaż byli to zaborcy. Niech oni i inni spoczywają w pokoju! Ciekawostka; Bardzo stare cmentarzysko było w rejonie ulic Szerokiej.-Strażackiej. Pamiętam liczne ludzkie szczątki /kości/ znajdowane w tym rejonie

lukas.golab
Szanowni Państwo, w

Szanowni Państwo, w nawiązaniu do postów powyżej, szczególnie FanatiXa, chciałbym dopowiedzieć kilka rzeczy.
Problem stanu parku przy ul. 11 Listopada jest już dostrzegany, nie tylko z pozycji mieszkańców, ale i władz miasta. Moja pierwsza interpelacja na stanowisku Radnego dotyczyła właśnie tego parku. Podstawową kwestią, jaka musi zostać wykonana przez władze, jest wpisanie go do nowotworzonego planu rewitalizacji. Bez tego nie będzie możliwe pozyskania środków z większości programów...
Następnie należy odnaleźć docelowy program z działań na lata 2014-2020. Z dostępnych już zakresów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020 oraz rozmów prowadzonych przeze mnie jak pana burmistrza, wynika ze to właśnie będzie program docelowy dla naszego parku.
Ze strony Pana burmistrza otrzymałem zapewnienie, że inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tej kadencji.
Co do zakresu prac, w mojej ocenie, rewitalizacja powinna polegać na utwardzeniu alejek, instalacji oświetlenia ,monitoringu, uporządkowania zieleni, wykonaniu ławek przy alejkach. Powinna się tam także znaleźć część informacyjno-historyczna w postaci np. tablic informacyjno-dydaktycznych o historii tego miejsca oraz generalnie o historii Żydów w Parczewie. Osobiście uważam za niewskazany kierunek rewitalizacji z fontannami, czy też siłownią otwartą ze względu na wartość parku jako dziedzictwa kulturowego. Reasumując, obecne prace mają charakter porządkowy i nie są docelowym rozwiązaniem. Warto odnotować, że nie tylko mieszkańcy tego regionu, ale i władze Parczewa widzą potrzebę realizacji tej inwestycj

FanatiX
Ok wszystko rozumiem tylko że

Ok wszystko rozumiem tylko że takie zapewnienia są od kilku lat i co kadencja to obiecuje się gruszki na wierzbie,na mnie takie zapewnienia i obiecanki nie robią wrażenia i nie dam się nabrać jak większość ludzi jak im Duda naobiecywał przed wyborami,a teraz już tylko mówi że będzie się starał.Uwierzę jak zobaczę efekty.Co do zakresu prac zgadzam się żadnej fontanny.Nawiązując do ostatniego zdania w Pana poście to jakoś nie bardzo widać te zainteresowanie władz Parczewa tym parkiem,proszę mnie zle nie zrozumieć mieszkam od urodzenia w Parczewie prawie 40lat i przez te wszystkie lata park się praktycznie nie zmienił.Pozdrawiam.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Marek Zakrzewski
kirkut

Z tych dyskusji ciągle wynika z lekka zapominanie, ze jest to cmentarz. Czy ktoś zapytał o opinię Żydów?
Mogą być poważne problemy znając wrażliwość wyznawców tej religii.Zagajnik posadzono na tym miejscu w PRL, w okresie-gdy Żydzi byli niewygodnym tematem. Aby korzystać z pieniędzy na rewitalizację, trzeba mieć wyjaśnione prawo do gruntu, Poza tym zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Plus bodaj 15 proc. wkład własny. Dobrze ze ktoś monitoruje sprawę, chociaż pieniądze na rewitalizację wcale takie łatwe nie będą. Z racji ogólnych kłopotów ze startem unijnych pieniędzy. Ale to chyba ostatnia finansowa szansa na cywilizowane załatwienie sprawy. Poza tym jest okazja do pozytywnej promocji Parczewa nie tylko w kraju. Miasto z tak długą historią praktycznie nie ma zabytków. Każdy mądry sposób na promocję jest dobry.

FanatiX
Hmm cmentarz? Pan powiada,a

Hmm cmentarz? Pan powiada,a gdzie to jest napisane stoi tylko zardzewiały znak że jest jakiś pomnik nic pozatym, po co pytać żydów? tyle lat się nie interesowali,a jak im nie pasuję to niech sami kasę dadzą jesli nie to niech sie nie wtrącają przynajmniej i się cieszą że ktoś pamięta.Jestem pewien że gdyby chodziło o polski cmentarz(pomnik) u niech nikt by się z polakami nie liczył.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

Marek Zakrzewski
A jak

Panie Radny, przygotowania Parczewa do innych funduszy UE? To ostatnia szansa aby miasto zyskało a ludzie zarobili.
Pozdr. Marek Zakrzewski -gazetka6@wp.pl

lukas.golab
Zgadzam się, że obietnice to

Zgadzam się, że obietnice to zawsze tylko obietnice, a mniej w nich działania. Pan Burmistrz na piśmie, odpowiadając na interpelację, zapewnił, że nowy plan rewitalizacji będzie obejmował w/w park. Pozostaje więc na ten moment dopilnować tej jednej obietnicy.
Z odpowiedzi na interpelację wynika także ze tereny na których leży park są własnością gminy. W planie zagospodarowania przestrzennego oznaczone są jako zieleń parkowa.
Na ten rok RPO nie przewiduje konkursów dotyczących rewitalizacji tego rodzaju miejsc, są one planowane na przyszły rok. Jest więc czas, aby na spokojnie przemyśleć kierunek rewitalizacji i sporządzić kosztorysy. To jest też dobry moment na skontaktowanie się m.in. ze stowarzyszeniami żydowskimi w Polsce. Dzięki temu będzie można zebrać materiały historyczne na tablice w parku oraz dowiedzieć się i doprowadzić do końca rozmowy na temat sposobów działania w tego typu miejscach. Wiem, że część tego typu stowarzyszeń prowadzi też konkursy grantowe na renowację pomników i miejsc. Jeśli z tego udałoby się skorzystać, to wydaje mi się, że możliwe będzie tak, jak przy innych, podobnych miejscach, wydzielenie terenu z pomnikiem, ogrodzenie go i zagospodarowanie terenu wokół.
Jeśli kogoś interesują szczegóły lub chciałby się zaangażować bardziej w ten temat, zachęcam do kontaktu na skrzynkę mailową lub telefonicznie.
Pozdrawiam

http://umparczew.bip.lubelskie.pl/index.php?id=159&p1=szczegoly&p2=949507

lukas.golab
Bardzo miło mi poinformować,

Bardzo miło mi poinformować, że podczas posiedzenia ostatniej Komisji Strategii, Budżetu Gospodarki i Rolnictwa zaproponowano włączenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Parczew dziania pod nazwą” Aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Parczew na lat 2016- 2030" Stworzenie dokumentacji w w/w zakresie stanowi podstawę do ubiegania się o dotacje z UE przy realizacji projektów.” Opracowanie dokumentu nastąpi do czerwca 2017 tak aby móc aplikować w konkursie RPO WL dotyczącym rewitalizacji planowanym na 2 kwartale 2017. Obszar parku przy ul. 11 Listopada jak również zalewu miejskiego jest wstępnie przewidziany do objęcia rewitalizacją zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Niemniej jednak w trakcie prac na programem będą prowadzone szerokie konsultacje społeczne aby przygotowany projekt zawierał optymalne rozwiązania. Już dziś zachęcam wszystkich państwa do czynnego udziału w tym projekcie.

lukas.golab
BARDZO ważna i BARDZO dobra

BARDZO ważna i BARDZO dobra wiadomość:) na którą ją czekałem od dwóch lat. Szczególnie w kontekście parku przy ul. 11 Listopada

http://www.parczew.com/index.php/7-wiadomosci/1334-19-07-2016

Natalia2000
park

Witam od dawna jest problem z tym parkiem, i nikt z tym nic nie robi, zbieraja sie tam dzieciaki i młodzież , piją ćpają i śmiecą dosłownie syf i nic wiecej, moim zdaniem zamiast stawiania kolejnych ławeczek ktore i tak zaraz zostana zdewastowane. Burmistrz mogl by pomyśleć o tych najmłodszych parczewiakach, o naszych dzieciaczkach , stworzyc tam miejsce przyjazne dla maluchów , może jakiś park zabaw jak że i fajnym miejsce do spedzenia czasu z rodziną , mieszkałam w warszawie 3 lata przy parku który tak samo był jednym wielkim syfem, dla pijaków i zagubionej młodziezy aż ktoś wreszcie pomyślał o tym żeby to zmienić, powstało piękne miasteczko zabaw dla malutkich dzieciaczków i tych starszych , zatrudnili również stróża który pilnoje żeby nikt tego nie niszczył . Rodziny chętnie spędzają tam czas z dziećmi . Uważam że powinniśmy zadbać o nasze dzieci , w końcu było by gdzie wyjsc z nimi i miło spędzić czas. I oczywiście zacząć od ogrodzenia , bo choć powstał fajny plac zabaw przy gimnazjum to wraz nikt nie szanuje tego i wyprowadza psy które brudzą tam , a później dzieci się tam bawią. Zamiast zrobić coś konkretnego to stawia sie kolejna fontanne lub inne zbędne rzeczy. A czy to jest akurat potrzebne?? Chyba tylko po to żeby ladnie wyglądało . Wielu ludzi jest za tym żeby pomysleć o dzieciach a nie o stawianiu kolejnych ławeczek które zaraz zostana i tak zniszczone.

Sprawiedliwość

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
To nie park to dawny cmentarz ...

Tak tylko przypominam :/ Kilka centymetrów pod trawnikiem mogą być ludzkie szczątki.

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

Natalia2000
niech tak będzie

wszystko jasne, ale skoro itak nikt się tym nie interesoję to skoro już jest temat to niech ktos zrobi cos konkretnego. Ludzie zasłaniają się tym że to stary cmentarz, skoro tak to postawcie tablice mówiąca o tym i najlepiej nic z tym nie robic. A syf jak był tak będzie. Młodzierz nadal będzie miała gdzie urządzać libacje ;/

Sprawiedliwość

Lukasz
Niech Burmistrz skorzysta ze

Niech Burmistrz skorzysta ze wszystkich propozycji mieszkancow co do rewitalizacji "Grass Parku" jezeli chce byc glownym bohaterem programu "Uwaga". ;)

ps. "Zydzi rzadza swiatem" a swiat to takze nasz piekny "Grass Park".

Pan z cynamonu

lukas.golab
Drodzy Państwo lektura

Drodzy Państwo lektura wcześniejszych postów odpowiada na Państwa pytania. Nie jest prawdą, że nikt się parkiem nie interesuje. Być może było tak przez poprzednie lata. Od 2 lat kiedy sprawuje. mandat radnego na bieżąco zajmuję się to sprawą. Jest to jeden z moich trzech priorytetów. Moja pierwsza interpelacja dotyczyła właśnie konieczności wpisania parku przy 11 Listopada do nowego programu rewitalizacji miasta. ( linki powyżej).Pan burmistrz wyraził aprobatę dla tych działań i wielokrotnie odpowiadając na moje pytania potwierdzał., że park zostanie zrewitalizowany w ramach nowego programu rewitalizacji. W czasie prezentacji na komisjach obszarów proponowanych do objęcia rewitalizacją zgodnie z moim wnioskiem uwzględniono obszar w/w parku. o czym z satysfakcją informowałem Państwa wcześniej. Niedawno wykonano kolejny ważny krok Dnia 19.07.2016r. Burmistrz Parczewa Paweł Kędracki wraz ze Skarbnik Gminy Anną Makówką podpisali w Departamencie Zarządzania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego umowę na realizację projektu pt. „Aktualizacja Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Parczew na lata 2017-2023”. Jest to ważne, ponieważ, dofinasowanie do zawartych w nim działań wyniesie 90%. Umożliwi to kompleksowe uporządkowanie zagospodarowanie tego terenu z uwzględnieniem jego przeszłości i specyfiki. Wszystkich Państwa już zachęcam do udziału w konsultacjach które będą odbywały się w trakcie powstawania dokumentu tak aby jego finalna wersja spełniła oczekiwania mieszkańców.

lukas.golab
Zachęcam do zapoznania z poniższym linkiem
lukas.golab
I jeszcze jedna informacja

I jeszcze jedna informacja praktyczna, która będzie przez Państwa zapewne podniesiona za chwilę. Termin wykonania planów rewitalizacji to maj 2017 roku. Konkurs w RPO wstępnie jest planowany na 3 kwartał 2017. Zatem realny termin wykonania prac to rok 2018.
Pozdrawiam Radny Rady Miejskiej Łukasz Gołąb

marecki
smrodziarze od wezgraja

fajna jest ta rewitalizacja- tylko kurwa dalej jest smród w Parczewie od kani, biomordowni i pieczarki

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Głęboki zapach

Jaki tam "smród od kani" co najwyżej głęboki zapach pobliskich zwłok z stadium zaawansowanego rozkładu prezentujący swój pełny bukiet szczególnie w upalne dni najwyżej przez godzinę po zachodzie słońca, a tylko niekiedy przy zefirku z NE zaznaczający swą obecność przez całą dobę ;)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

FanatiX
Noczekamy czekamy panie lukas

Noczekamy czekamy panie lukas.gołąb bo jak narazie przez 2 laty kilka ławek powstało i znaków "Sprzataj po swoim Psie" to jeszcze radze tabliczki postawić "Sprzątaj po swoim Gimbusie Rodzicu"

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

lukas.golab
W parku nic się nią działo w

W parku nic się nią działo w zasadzie od kiedy pamiętam a mam 32 lata (może poza uporządkowaniem zielni kilkanaście lat temu). Jak prześledziłem historię to poprzedni radni nawet nie zgłaszali wniosków dotyczących parku do budżetu. Kompleksowe rozwiązanie problemu to koszt kilkuset tysięcy złotych. Takich środków jednorazowo jako 100% udział gminy w najbliższych latach nie znajdziemy. Będzie natomiast konkurs w RPO ze środków unijnych o którym pisałem. Umożliwi on otrzymanie dofinasowania na poziomie może nawet 90%. Dzięki temu uda się kompleksowo, jednorazowo i szerokim zakresie (dzięki niskiemu udziałowi własnemu) rozwiązać problem. Dzięki temu zresztą uda się zrewitalizować nie tylko w/w park ale inne obszary jak choćby zalew miejski. Podstawowe pytanie zatem czy chcecie Państwo aby zrobić park kompleksowo około roku 2019. Realia wydatkowania środków unijnych są takie a nie inne i to najbliższy realny termin. Drugie rozwiązanie do którego Pan nawiązuje to zamiast tego nie wpisywać terenu parku do rewitalizacji i co roku wydatkować małe środki i osiągnąć cel za 10 lat W moje ocenie pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze i preferowane przez większość osób z którymi rozmawiałem. Jeżeli natomiast macie Państwo inne propozycje to proszę o głos w dyskusji lub kontakt. W miesiącu październiku zamierzam obejść mój okręg wyborczy i porozmawiać z Państwem. Będzie okazja aby wymienić poglądy na ten temat.
Informacja do wszystkich Państwa. Niebawem będą prowadzone konsultacje społeczne w ramach opracowywania aktualizacji programu rewitalizacji. Bardzo mi zależy aby w kwestii parku przy ulicy 11 Listopada udział Państwa był jak najliczniejszy tak aby kierunki rewitalizacji parku odzwierciedlały Państwa oczekiwania i potrzeby. Nie chciałabym aby o planowanych kierunkach i działaniach dowiedzieli się Państwa z prasy. Ze swojej strony zapewniam , ze bieżąco informował o terminach. Wstępnie spotkanie z mieszkańcami planowane jest na listopad. http://www.parczew.com/index.php/7-wiadomosci/1369-23-09-2016ro

lukas.golab
Zaproszenie na spotkanie dla organizacji pozarządowych

Burmistrz Parczewa zaprasza wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Parczew do udziału w spotkaniu otwartym dotyczącym opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Parczew na lata 2017-2023. Na spotkaniu przedstawione zostaną założenia projektu oraz inspiracje do pracy nad pomysłami na działania rewitalizacyjne. Ponadto w drodze konkursu wybrany zostanie Lokalny Animator NGO tj. osoba reprezentująca organizacje pozarządowe z terenu Gminy Parczew w procesie rewitalizacji.
Spotkanie odbędzie się 3 października na Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Parczewie w godz. 14.00-16.00
Ponadto informujemy, iż w listopadzie rozpocznie się cykl spotkań konsultacyjnych skierowany do wszystkich mieszkańców Gminy Parczew, w tym przedsiębiorców i organizacji pozarządowych

http://www.parczew.com/index.php/7-wiadomosci/1369-23-09-2016ro

FanatiX
Rewitalizacja by sie przydała

Rewitalizacja by sie przydała ale naszym radnym chyba gras park nie leży w interesie by cokolwiek tam robić,czytałem wczorajszą wspólnotę i owszem chcą rewitalizacji ale parku w centrum ten drugi ich nie obchodzi.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

lukas.golab
Czasami mam wrażenie, ze

Czasami mam wrażenie, ze kolejne posty w tym temacie są pisane w oderwaniu od poprzednich :). Temat rewitalizacji a dokładniej aktualizacji planu rewitalizacji został poruszony przez moją skromną osobę w lutym roku 2015 i dotyczył właśnie parku przy ul 11 listopada. Można powiedzieć, ze od niego zaczął się cały proces który obecnie trwa. W tym kontekście powyższe stwierdzenie nie jest zgodne z prawdą ponieważ to w oparciu o park przy ul 11 listopada została zainicjowana cała dyskusja dotyczącą rewitalizacji.(linki powyżej)
Dyskusja odnośnie parku w centrum dotyczyła głównie bezpieczeństwa czyli interwencji policji monitoringu itp a nie rewitalizacji.

Nota bene także przy tej okazji wątek parku przy ul 11 listopada był poruszony przez Panów Wiesława Czarnakciego i Łukasza Łucjana oraz moją skromną osobę.

FanatiX
Spokojnie nie bedziemy sie

Spokojnie nie bedziemy sie przecierz sprzeczać,a co do artykułu w gazecie to wyraznie napisane jest rewitalizacja(propozycja burmistrza to wyciecie kilku drzew i monitoring)tylko zastanawiam sie po co drzewa wycinać?nie da sie kamer zamontować czy jak?

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

lukas.golab
W zasadzie znowu się powtórzę

W zasadzie znowu się powtórzę się ale doprecyzuje :) Rewitalizację należy rozumieć jako proces lub działanie, które ma kształt formalnego działania i procedury zapisanej w Programie na szczeblu województwa np RPO. Nie należy utożsamiać wprost z dosłowną definicję językową odnoszącą się do każdego miejsca. Mówiąc o rewitalizacji mamy na myśli obszar który będzie wytyczony w oparciu o kryteria przygotowane przez UMWL w kształcie i zakresie skonsultowanym z mieszkańcami. Być może obszar parku w centrum miasta też się tam znajdzie. Całkowita granica obszaru przewidzianego do rewitalizacji będzie znana po konsultacjach.
Nie zmienia to faktu, ze cala dyskusja została zainicjowana w oparciu o problemy z parkiem przy 11 listopada. Siłą rzeczy stał się on symbolem całego procesu. Co za tym idzie będzie on na pewno objęty rewitalizacją. Park w centrum być może. I jeszcze raz powtórzę dyskusja odnoście parku w centrum dotyczyła bezpieczeństwa. Wycinka drzew była wspomina w kontekście zainstalowania monitoringu i jego skuteczności. Niebawem będzie dostępny protokół i będzie miał Pan możliwość zapoznania się całością dyskusji dokładniej niż z doniesień prasowanych. Pozdrawiam

A być może kiedyś w przyszłości spełni się moje marzenie i sesje rady miejskiej będą transmitowane on-line w wersji audiowizualnej :-)

https://umparczew.bip.lubelskie.pl/index.php?id=74

lukas.golab
ANKIETA DOTYCZĄCA REWITALIZACJI GMINY PARCZEW