Katyń

10 posts / 0 new
Ostatni wpis
opioom
Obrazek użytkownika opioom
Katyń

Gdyby ktoś chciał wspomóc starania filmu Katyń, A. Wajdy w walce o tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego to może oddać swój głoś na stronach New York Times'a pod poniższym adresem w sekcji FOREIGN LANGUAGE FILM:


">http://movies.nytimes.com/awardsseason/oscars2008.html

Kilka dni temu Katyń był ostatni, ale dzisiaj jest już znacznie lepiej.
Pzdr.

robot
Obrazek użytkownika robot
Katyń

Zrobione i to nie pierwszy raz;)

Ciekawe co będzie jak sie 100 milionów Rosjan dowie o tym głosowaniu! Może w końcu dotrze do nich że kule były z nagana a nie z walthera.

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

Wespazjan2
Katyń

Nie oglądałam tego filmu, więc raczej nie zagłosuję.
Ciekawa jestem czy zdobędzie nagrodę, bo tak naprawdę czy jakiegoś obcokrajowca obchodzi kawałek historii jakiejś tam Polski gdzieś na końcu świata?

Edytowane. Administracja.

robot
Obrazek użytkownika robot
Katyń

Chyba masz rację. W końcu początek DWŚ to też sprawa dyskusyjna, dla Chińczyków to rok 1932, dla nas 1939, dla Francuzów 1940 a dla Sowietów i Amerykanów 1941.

Film moim zdaniem raczej do historii kinematografii nie przejdzie. Jest jednak ważnym krokiem w odkłamywaniu historii i dobrze że został nakręcony. Wycięcie w pień 20 tysięcy oficerów, policjantów, urzędników i wielu innych, a potem 50 lat sowieckiej okupacji jeszcze długo odbijać będzie się w polskiej rzeczywistości. Warto wiedzieć komu możemy za to dziękować.

Zdrówko.

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

Wespazjan2
Katyń

Owszem, przyjmujemy, że 1 września 1939r. Niemcy dokonały napaści na Polskę a 17 wrzesnia zrobiła to Rosja.
Chodziło mi o to, że wymordowanie polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach nikogo tak naprawdę nie interesuje, oczywiscie poza polskimi dziećmi, które uczą się tego w szkołach na lekcjach historii. Kraje świata mają swoją historię, a Polska jest tylko malutkim krajem, być moze nawet źle postrzeganym przez większość obcokrajowców.
Z drugiej strony dobrze, że takie filmy powstają, bo otwierają oczy na historię kraju o którym mało się wie a i być moze posiada fałszywy jego obraz.

Edytowane. Administracja.

xander
Katyń

Tyle, że to w Polsce, wymordowanie jeńców wojennych z nałożeniem obozów to było ludobójstwo, a to już nie jest taka mała sensacja, więc i inne kraje zwróciły na to uwagę.

Film całkiem w porządku.

Wespazjan2
Katyń

Xander napisał/a:
Tyle, że to w Polsce, wymordowanie jeńców wojennych z nałożeniem obozów to było ludobójstwo, a to już nie jest taka mała sensacja, więc i inne kraje zwróciły na to uwagę.

Film całkiem w porządku.

Np.?
I nie chodzi mi o polityków, tylko o przeciętnych ludzi.

Edytowane. Administracja.

xander
Katyń

Osoba, która interesuje się troszeczkę historią powszechną (nie mówię tu o Polakach) na pewno słyszała przy temacie drugiej wojny o ludobójswie jakim były obozy i Las Katyński. To że my o tym wiemy, a zresztą też nie każdy wynika z tego, że to naszych mordowali. Przed podstawówką też o tym nie wiedziałem i rzeczywiście to w szkole się tego uczymy. Niektórzy Niemcy wstydzą się działań ich przodków, to zależy od człowieka, a temat drugiej wojny światowej jest co najmniej ciekawy.

robot
Obrazek użytkownika robot
Katyń

Xander napisał/a:
Osoba, która interesuje się troszeczkę historią powszechną (nie mówię tu o Polakach) na pewno słyszała przy temacie drugiej wojny o ludobójswie jakim były obozy i Las Katyński. To że my o tym wiemy, a zresztą też nie każdy wynika z tego, że to naszych mordowali. Przed podstawówką też o tym nie wiedziałem i rzeczywiście to w szkole się tego uczymy. Niektórzy Niemcy wstydzą się działań ich przodków, to zależy od człowieka, a temat drugiej wojny światowej jest co najmniej ciekawy.

Podpiszę się pod tym, ale:
-"zagraniczni" nie interesują się historią w ogóle, jeżeli już to historią swoich narodów, Polska ma dla nich marginalne znaczenie;
-współcześni rodacy, jeżeli nawet już wiedzą z czym kojarzyć Katyń, to niekoniecznie potrafią powiedzieć coś więcej na ten temat, o datach już nawet nie wspomnę.

Podsumowując: dobrze że ten film powstał. Może ktoś w końcu usłyszy o tym ludobójstwie i prawidłowo wskaże sprawców i ofiary. Może tym razem nie będzie to wyglądało jak historia Enigmy-10 minut kowbojskiej strzelaniny zamiast kilku lat ciężkiej analizy matematycznej.

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

Wespazjan2
Katyń

Xander napisał/a:
Osoba, która interesuje się troszeczkę historią powszechną (nie mówię tu o Polakach) na pewno słyszała przy temacie drugiej wojny o ludobójswie jakim były obozy i Las Katyński. To że my o tym wiemy, a zresztą też nie każdy wynika z tego, że to naszych mordowali. Przed podstawówką też o tym nie wiedziałem i rzeczywiście to w szkole się tego uczymy. Niektórzy Niemcy wstydzą się działań ich przodków, to zależy od człowieka, a temat drugiej wojny światowej jest co najmniej ciekawy.

Nie dla każdego, mnie np. nie interesuje, ale moi znajomi z roku pisali pm z tego okresu ;)
Wiesz, mało kto interesuje się historią, jezeli już to przeciętną wiedzę nabywa własnie w szkole. Nie inaczej jest z obcokrajowcami. Nie twierdzę, że nikogo ten temat nie interesuje ale większośc nie ma pojęcia lub czytała gdzieś przypadkiem w prasie czy w necie.
Wymordowanie polskich jeńców wojennych jest tylko epizodem i nie mozna tego porównywać do ważniejszych wydarzeń tego lub innego okresu. W obozach pracy na Syberii również ginęli ludzie, z chorób, głodu, wycieńczenia. Najlepiej pamiętają to ci, którym udało się wrócić a którzy jeszcze żyją.
Film niczego nie zmieni, ot, kolejny obraz z czasów wojny. To jest tylko dla kogoś kto naprawdę się tym interesuje. I dla nas jako kolejna pomoc na lekcjach historii.

Edytowane. Administracja.