Uwaga na Netię mAx

14 posts / 0 new
Ostatni wpis
Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

Zrobiłem TPSie pa, pa i zostałem użytkownikiem Netii Max. Nie ze względu na chwytliwą reklamę, ale po zaczerpnięciu informacji na Infolinii.
Np. ostatnia wycieczka wirtualna po parczewskim LO miała "wagę" 300 mb więc kluczowym dla mnie parametrem był MAXymalny upload (szybkośc wysyłki danych) na poziomie 1mb limitowany jedynie jakością linii telefonicznej, a znając wcześniejsze parametry downloudu TPSA byłem w takim zakresie całkiem spokojny :)
Przyszedł dzień podłączenia zgrabnej aczkolwiek dla mnie w zasadzie zbędnej czarnej skrzynki o nazwie netiaspot i odczytu parametrów synchronizacji. Ku mojej radości było 15 mb przy odbiorze i oczekiwany 1 mb przy wysyłce. Po prostu tanio, szybko, bezproblemowo !
Minęło kilkanaście dni i ... skończyła się "promocja". Zaglądam do czarnej skrzynki a tam wali w oczy synchronizacja na poziomie 50% wartości startowych :@
Szybki telefon do tzw. wsparcia i się dowiedziałem "że w okresie 30 dni łącze jest testowane na okoliczność optymalnej prędkości, więc szybkość połączenia może się zmieniać, rosnąc albo spadać". Nie pomogło tłumaczenie, że umowie jest napisane, że wspomniana procedura nie dotyczy byłych klientów TPSA. Wsparcie techniczne powiedziało co wiedziało, więc skończyło się reklamacją.
Trudno powiedzieć czym skończy się reklamacja, ale wydaje się operator przez 30 dni nie tylko testuje łącze, testowani są też klienci pod względem spostrzegawczości i cierpliwości, tudzież elokwencji w pogaduszkach z infolinią, o czym z przykrością informuję. CZUWAJ ;)

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

Jak ktoś ma Nietię (internet) i nie chce płacić za "niewiadomo co" to niech telefonicznie dezaktywuje Bezpieczny Internet http://www.netia.pl/oferta-dom/uslugi-dodatkowe/bezpieczny-internet.html Przez 3 miesiące było po 1 gr więc nawet nie wiedziałem, że to mam :) Potem rachunki wzrosły więc trzeba było dzwonić ...

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

robot
Obrazek użytkownika robot
Uwaga na Netię mAx

Witam.
Paluch, chciałbym zapytać jak mają się sprawy z Netią?
Szukam dla siebie jakiejś sensownej oferty, wszędzie wciskają mi telewizję, wszędzie trzeba płacić za utrzymanie linii.....

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

Netia działa z szybkością 7/0,6 mb i raczej bez korowodów sądowych się tego nie zmieni.

Gadanie, że szybkość zależy jakości linii to bardzo duże uproszczenie. Decyduje ulica na której mieszkasz. W Netii (identycznie jak TPSA - dzwoniłem) obowiązuje rejonizacja. Mieszkasz w centrum Parczewa to masz 16-20 mb, do 1 km 10 mb, dalej 6 albo gorzej. Przy czym prędkość ustalana jest na zasadzie : "powiedz mi gdzie mieszkasz, a ustalimy ci szybkość". Żadne tam pomiary jakości linii u klienta :(
Jak nieoficjalnie dowiedziałam się u "fachowców" podawane przez mój modem parametry linii pozwalają zaryzykować włączenie większej szybkości, choć trzeba przyznać że do granicy jest blisko.
Podstawowym parametrem jest SNR (odstęp od szumów) który zależy od odległości do centrali, ale często jest bardzo pogarszany przez instalację domową. Najlepszym nośnikiem jest skrętka sieciowa - oczywiście pod warunkiem wykorzystania odpowiednich przewodów w parze.
Na plus Netii mogę zaliczyć sensowny modem Netia Spot (nie wymaga konfiguracji WAN) oraz możliwość uzyskania stałego IP za 10 zł (oferta raczej dla firm).

Dla osób zainteresowanych dużymi prędkościami pozostaje LTE.
Test (LTE Polsat) na ul. Nowej w Parczewie 100 mb download i 50 mb upload !
Test w mieszkaniu, antena parapetowa z zestawu 70/30 mb. Realnie oczywiście nie uzyskamy takich prędkości przy użytkowaniu stron internetowych. Serwis filmowy Vimeo dla przykładu wysyłanie filmów 9-10 mb, ściąganie 16 mb - co i tak jest prędkością kosmiczną B)
Dodatkowo do modemu LTE możemy zakupić kompatybilny router http://www.bez-kabli.com.pl/pl/p/Router-LTE4G-Cyfrowy-Polsat-DOVADO-TINY-do-Huawei-E398/76 oraz antenę zewnętrzną http://lepszyzasieg.pl/index.php?/Huawei-E398/Antena-MAX-DATA-3G/4G/HSDPA/LTE-do-Huawei.html.
Problemem pozostaje cena. Jeśli ceny LTE spadną dni kabelków miedzianych są policzone :)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

robot
Obrazek użytkownika robot
Uwaga na Netię mAx

Dziękuję za szczegółową odpowiedź.

Oferta Polsatu wygląda nieźle. Problemem jest jednak limit danych. Myślę też, że wkrótce zrobi się "gęsto" w eterze i sieć może zwolnić.
Pozostanę chyba jednak przy kablu, przynajmniej na najbliższe 24 m-ce.

"(...)Znów w dłoni zamiast płaskiej butelki
Znany kształt kolby od parabelki(...)"

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

Ostatni okazało się, że niemożliwe stało się możliwe, ale nie chodzi niestety o prędkość połączenia. W każdym bądź razie szacunek dla Netii za elastyczność w kontakcie z klientem - przynajmniej w kwestiach formalnych.
Ale niestety z informacji prasowych wynika, że nie każdy jest traktowanych dobrze, a są też tacy, których operator potraktował bardzo źle. Szczególnie muszą uważać nowi abonenci, werbowani przez "naganiaczy". Jeśli dojdzie do podrobienia podpisu ...

Dla Netii taka umowa, nawet jeśli klient jasno oświadcza, że jej nie podpisał, jest ważna. Nawet zgłoszenie sprawy na policji oraz postanowienie prokuratury o podrobieniu podpisu nie było dla operatora argumentem. Ten jasno dał do zrozumienia, że dopiero sąd może zmusić go do zmiany stanowiska.
http://finanse.wp.pl/kat,104120,title,Nie-chcesz-telefonu-lub-internetu-I-tak-za-niego-zaplacisz,wid,14284826,wiadomosc.html

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

zales00
Obrazek użytkownika zales00
Uwaga na Netię mAx

Jakieś bzdury...Netię mam od kilku lat i ostatnimi czasy jestem MEGA zadowolony. Download mam do 2,5 megabajtów na sekundę a upload około jeden mega. Nie mylić z megabitami. Dla porównania w Siedlcach gdzie aktualnie przebywam Netia daje max 1 Megabajt. Na infolinii informowano mnie o czasowych spadkach transferu przez modernizację łącza...którą to widać poprzez dosyć wysoki transfer. Ja osobiście BARDZO POLECAM!
EDIT:

Może kwestia słabego routera? Mój na szczęście się popsuł i po wymianie na lepszy wszystko chodzi o niebo szybciej. Raczej nie oczekujmy od "Firmowych" routerów netii wysokiej jakości..tutaj się niestety zgodzę. Poza tym OK!

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

zales00 napisał(a):[/url]
Download mam do 2,5 megabajtów na sekundę a upload około jeden mega.

No to słabo. U mnie test prędkości wygląda tak :
http://results.tester.netia.pl/ekksfjhmfb

Mój znajomy ma w Parczewie 10 na 1 bez problemu.

Aktualna oferta Netii wygląda tak http://www.netia.pl/oferta-dom/internet/internet-bez-limitow.html
cyt.1 Dostajesz najwyższą możliwą prędkość internetu na Twoim łączu
cyt.2 W praktyce możesz dostać 6 Mbit/s lub więcej - 9 na 10 naszych nowych Klientów otrzymuje takie prędkości.

Tak jak ja to rozumiem, to jestem w gronie 10% pechowców którzy mają wadliwe łącza ;) Jest to możliwe aczkolwiek mało prawdopodobne bo urządzenie netia spot ma samodiagnostykę łącza - która w rubryce "maksymalna szybkość łącza" pokazuje aktualnie (bez większych zmian) "14.54 Mbps Downstream / 1.02 Mbps Upstream"
a tymczasem wiersz powyżej "Szybkość połączenia" 7.46 Mbps Downstream / 0.64 Mbps Upstream :(

Na razie jestem daleki od krytykowania w czambuł internetu z Netii, ale zalecam czujność zwłaszcza w magicznych pierwszych 30 dniach po aktywacji usługi.

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

zales00
Obrazek użytkownika zales00
Uwaga na Netię mAx

No nie wiem... szkoda że nie jestem w domu bo pokazałbym Ci swój wykres. Polecam podmianę routera na jakiś dobry ADSL2+. Plik 700 mb ściąga mi się ok 4 min. przy dobrym serwerze

gruha
Obrazek użytkownika gruha
Uwaga na Netię mAx

To ja podpowiem że dobrze brać internet na firmę. Wtedy żaden operator nie blokuje portów i nie ogranicza. Mam przypadek z Warszawy. Kolega i ja mamy UPC. Kolega na torrentach zwalnia, a ja pełna moc :-)

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

Jest jeszcze jeden szczegół, a diabeł podobno tkwi w szczegółach.
W ofercie jest wyjaśnione jak wyliczono wskaźnik 90% klientów z prędkością ponad 6 mb.
cyt. Wyliczone na podstawie aktywacji wszystkich ofert No Limits w okresie od 14.04.2011 r. do 30.09.2011 r.

O ile pamiętam to zaraz po aktywacji były wielkości transferu zbliżone do maksymalnej przepustowości łącza. To tłumaczy czemu nie reklamowałem parametrów netu dużo wcześnie - bo było na maksa. To może tłumaczyć bardzo wysoki wskaźnik dużych prędkości B)
Później bywa różnie, ale to nie liczy się do statystyki i nie każdy zwraca uwagę na parametry. Jak pisałem zobaczymy czym skończy się reklamacja.

ps. na firmę telefon jest droższy niż na "dom" :)

ps2. a co myślicie o LTE http://www.cyfrowypolsat.pl/oferta/internet/index.cp - w Parczewie już działa

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

Bzyszek
Obrazek użytkownika Bzyszek
Uwaga na Netię mAx

Ja mam Neostradę 10 Mega i śmiga bez problemu już prawie rok :)
Download ok 1,23Mb/s a Upload ok 108Kb/s
Poniżej dzisiejszy test :)

www.fotoslowik.pl - Zapraszam !!!

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Uwaga na Netię mAx

Jak pisałem złożyłem reklamację dotyczącą zaniżonej prędkości usług internetowych świadczonych przez Netię.
Otrzymałem pisemną odpowiedź, w której Netia informuje (ale nie obiecuje) że "zgodnie ze szczegółowymi warunkami promocji" "maksymalna prędkość łącza zostanie osiągnięta w terminie 30 dni" od aktywacji. Czyli :
1. merytoryczna reklamacja została odrzucona z przyczyn formalnych (30 dni) bez zagłębiania się w przyczyny techniczne
2. w okresie pierwszych 30 dni Netia może zgodnie z warunkami promocji kształtować dowolnie prędkość połączenia i formalnie rzecz biorąc nie możemy w tej sprawie "nic" zrobić
Nie wiem co promują takie warunki promocji - chyba stoicką postawę wśród klientów :(

Ale oto minęło magiczne 30 dni, a nawet kilka następnych i postanowiłem sprawdzić wskazania modemu - szybkość połączenia która miała się zmieniać.
Prędkość wrosła o ... niecałe 0,1% ;)
Wynik poprzedni http://results.tester.netia.pl/ekksfjhmfb
Wynik "maksymalny" http://results.tester.netia.pl/jkkvkjhmfb

Kolejny telefon na infolinię pozwolił ustalić następujące (zadziwiające) fakty :
- wg. (tajnej) bazy danych operatora na mojej linii stabilna prędkość to 6mb - postaram się sprawdzić to w tpsa na zasadzie "czy mogę zamówić neostradę 20mb"
- na pytanie dlaczego nie mam uploadu na poziomie 1 mb (tylko 0,6) stwierdzono, że taki transfer przydzielany jest w kombinacji transferem "do klienta" na poziomie min. 10mb - a więc nie jest to żaden max. tylko odgórnie wyznaczona wielkość
- ograniczenia prędkości poniżej prędkości synchronizacji (u mnie na poziomie 16 mb ) są robione dla dobra klienta, żeby połączenia były stabilne. Na moją prośbę o przywrócenie szybkości "mniej stabilnych" pracownik oświadczył że można złożyć taki wniosek, ale skutkiem tego może być nagła całkowita utrata łączności z internetem - awaria :D
- próba złożenia kolejnej reklamacji zakończyła się fiaskiem z powodu "konserwacji systemu informatycznego", zamiast tego (dzisiaj i jutro) mogę wysłać zapytanie mailem
- w trakcie 2 rozmów telefonicznych (dział techniczny i dział reklamacji), pracownicy Netii przyparci do muru argumentami - ostatecznie tłumaczyli się : nie wiem, trudno mi powiedzieć, nie mam wpływu na warunki oferty (promocji).

Co do dostępu do internetu LTE Poslat to usługę można przetestować, co w przypływie rozpaczy uczyniłem i jestem pod dużym wrażeniem. O czym w następnym odcinku Netia-bad-story ...

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

zales00
Obrazek użytkownika zales00
Uwaga na Netię mAx

Wróciłem do domu na parę dni i zrobiłem test netii... faktycznie jakoś słabiej wypada niż zazwyczaj :|

ale ogólnie jak za niecałe 50 zł to polecam