Gimnazjaliści "nakręcają" pomoc

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Parczewie pomagają chorym dzieciom. Zamiast wyrzucać do śmieci plastikowe nakrętki przez kilka tygodni przynosili je do szkoły, a we wtorek 11 czerwca przekazali prezesowi Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia ojcu Filipowi Buczyńskiemu.

W tym roku szkolnym, podczas obydwu zbiórek, gimnazjaliści wspomagani przez nauczycieli, zebrali w sumie około 260 kilogramów kolorowych nakrętek. W styczniu najbardziej skuteczna była klasa IIf, a teraz najwięcej, bo aż 100 kilogramów, zebrali uczniowie IIc. Oprócz bezcennej wartości, jaką jest pomoc chorym dzieciom, w nagrodę pojadą na wycieczkę do Lublina, ufundowaną przez dyrekcję parczewskiej placówki.

Zbierając nakrętki nie tylko można pomóc chorym, ale także zadbać o środowisko. Korki są bowiem przetwarzane, a do potrzebujących trafiają pieniądze z ich sprzedaży. By jednak pomoc była skuteczna potrzebne są duże ilości surowca. Firmy recyklingowe za kilogram nakrętek płacą około złotówki, a na przykład na jeden specjalistyczny wózek dla chorego dziecka potrzeba około 5 ton korków.

Kategoria: 
Żródło: 
ias24.eu

Komentarze

ciekawe co się robi z nakrętkami

Organizacje zajmujące się zbiórką sprzedają je do skupów lub bezpośrednio do firm zajmujących się ich przetwarzaniem. Następnie te nakrętki są mielone lub cięte (zależy od firmy) i przerabiane na granulat. Granulat kupują producenci plastikowych wiader czy doniczek. Ogólnie wykorzystanie ponowne PP.