Najpopularniejsze gry liczbowe w Polsce i na świecie – ciekawostki

Najpopularniejsze gry liczbowe w Polsce

Materiał przygotowany we współpracy z portalem lottoland.

Najpopularniejsze gry liczbowe w Polsce i na świecie – ciekawostki Nie ma chyba w Polsce osoby dorosłej, która nie kojarzyłaby Totolotka, lub przynajmniej raz w życiu nie kupiła zakładu Lotto w nadziei na wygranie wielkich milionów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ta najpopularniejsza w naszym kraju gra obchodzi w tym roku swoje 60 urodziny! Dokładnie w 1957 roku w styczniu odbyło się bowiem pierwsze w historii losowanie sześciu liczb. Przy okazji tej okrągłej rocznicy sprawdziliśmy w jakie gry liczbowe gra się na świecie i które loterie (poza klasycznym Lotto) są najbardziej lubiane przez Polaków.

Co wybierają Polacy?

Zanim opowiemy o światowych lotto, skupmy się na chwilę na naszym rodzimym podwórku. Poza Totolotkiem, sporym zainteresowaniem cieszy się u nas także Mini Lotto – gra o niemal równie długiej tradycji. Niektórzy z naszych Czytelników z pewnością pamiętają czasy, kiedy grało się w Express Lotka. Otóż, dzisiejszy Mini Lotek to tak naprawdę ta sama gra, tylko pod nową, odświeżoną nazwą. Jej popularność z roku na rok również wzrasta, co odzwierciedla wciąż zwiększająca się liczba losowań. W chwili obecnej (od 6 grudnia 2015) w Mini Lotto gramy już codziennie od poniedziałku do niedzieli. W dodatku średnio każdego dnia pada główna nagroda o wartości około 300-350 tysięcy złotych!

Jednak Lotto i Mini Lotto to nie jedyny wybór jaki mamy podczas wizyty w kolekturze. Wielbiciele i fani gier liczbowych często stoją przed dylematem i zastanawiają się, co bardziej opłaca się wybrać, klasyczne Lotto, Mini, Keno czy Multi Multi? W Multilotku cenimy sobie przede wszystkim swobodę w wyborze formatu gry, a także wysokie wygrane, które dorównują tym z Totolotka. Keno z kolei wyróżnia się tym, że niemal o każdej porze dnia co 4 minuty (od 6:34 aż do 23:54) mamy szansę na wygranie nagród. Oferta gier liczbowych w Polsce jest właściwie z roku na rok coraz większa. Jednak jeszcze nam daleko do Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych.

W co gra się w innych krajach?

Na dzień dzisiejszy najwyższą wygraną, jaka kiedykolwiek padła w Polsce jest nagroda przyznana w sierpniu 2015 roku pewnemu graczowi Lotto z Ziębic. Za poprawne wytypowanie wszystkich sześciu liczb otrzymał on wówczas ponad 35 milionów złotych. Jeśli natomiast chodzi o światowy rekord, to należy on do pewnego Amerykanina, który w styczniu 2016 roku zagrał w loterię PowerBall. Jego fortuna jest równa aż 1,6 miliarda dolarów! Właśnie tak niewyobrażalnie wielkie nagrody padają zarówno w PowerBall, jak i MegaMillions – drugim wielkim amerykańskim lotto.

W Europie z kolei prym wiodą EuroMillions i EuroJackpot. Wybierając to pierwsze lotto gramy o 190 milionów euro, zaś w przypadku EuroJackpot o 90 milionów euro. Samoistnie nasuwa się pytanie – jak to możliwe, że pula nagród jest tak wysoka? Czy nie jest to jakieś oszustwo? Otóż, w obu tych loteriach udział biorą nie obywatele jednego kraju, a kilku bądź nawet kilkunastu państw. Dla przykładu – zarówno mieszkańcy Francji, Belgii czy Hiszpanii (i wielu innych) mają możliwość zagrania w tę samą grę i wzięcia udziału w tym samym losowaniu. Ponieważ kupony EuroMillions i EuroJackpot nabyć można na tak dużym obszarze i przez tylu ludzi, zatem nic dziwnego, że pula nagród jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych loterii, dostępnych w jednym kraju (jak „nasz” Totolotek, czy niemieckie „6aus49”).

Na chwilę obecną w Polsce nie zakupimy niestety zakładów na żadną z nich, ale liczba krajów członkowskich nieustannie się zwiększa, tak więc istnieje duża nadzieja, że wkrótce i Polacy będą grali o 190 milionów euro. Jakie marzenia byście spełnili w pierwszej kolejności, mając takie fundusze na koncie?

Materiał przygotowany we współpracy z portalem lottoland.

Kategoria: 
Żródło: 
Lottoland