Ścieżka przyrodnicza „BOBRÓWKA”

W dniu 18 czerwca 2013 roku w Nadleśnictwie Parczew odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki przyrodniczej „Bobrówka”. W jej otwarciu wzięło udział wielu zacnych gości: Pan Jan Kraczek Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Pan Marian Starownik Wojewoda Lubelski, Pan Andrzej Gwozda Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Pani Anna Mikołajko-Rozwałka Prezes ZO Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie, Pan Adam Niwiński Starosta Łęczyński, Pan Waldemar Wezgraj Starosta Parczewski, Pan Jacek Zalewski reprezentujący Starostę Lubartowskiego oraz wielu innych znamienitych gości reprezentujących Policję, Państwową Straż Pożarną, Straż Graniczną, Poleski PN, lokalne samorządy oraz szkoły z terenu Nadleśnictwa Parczew. Oprawę muzyczną realizował zespół sygnalistów „Polesia Czar” działający przy RDLP w Lublinie.

Ścieżka przyrodnicza Bobrówka znajduje się na terenie Leśnictwa Jedlanka. Najłatwiej dojechać tu kierując się na północ od Ostrowa Lubelskiego, jadąc historyczną drogą o nazwie „Trakt Królewski” dojedziemy do tego niezwykłego miejsca. Dawniej droga ta łączyła Kraków z Wilnem i wielokrotnie podróżował nią Król Władysław Jagiełło. Ścieżka ma kształt pętli okalającej odtworzony w 2011 roku staw młyński „Gościniec” i łączącej miejsca po nieistniejących już młynach wodnych Kozera i Gościniec. Trasa przebiega przez zróżnicowane tereny. Przemierzając jej szlaki można podziwiać różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościniecki, oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówki. Początek trasy wyposażony jest w obszerne miejsce postoju pojazdów, dużą, drewnianą wiatę z której jednorazowo może korzystać ok. 80 osób, oraz przygotowane miejsce na ognisko. Całkowita długość ścieżki to ok. 3,3 km., z czego ok. 1 km stanowi drewniana kładka wyposażona w barierki zabezpieczające, biegnąca przez wilgotniejsze tereny. Odpowiednia szerokość kładki, stworzenie mijanek, oraz utwardzenie grunt na pozostałej części trasy pozwala na korzystanie ze ścieżki osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Na trasie ścieżki, w najciekawszych miejscach zlokalizowane zostały 3 pomosty widokowe. W połowie trasy, po przekroczeniu rzeki drewnianym mostkiem można zregenerować siły w miejscu odpoczynku wyposażonym w drewnianą wiatę z miejscem na ognisko. Na trasie ścieżki zlokalizowano 14 przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne przybliżające tematykę gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników.

Nadleśnictwo Parczew serdecznie zaprasza rodziny, grupy szkolne oraz wycieczki do korzystania ze ścieżki przyrodniczej i podziwiania piękna rodzimej przyrody.

W przypadku zainteresowania zwiedzaniem ścieżki z przewodnikiem lub zorganizowania ogniska należy skontaktować się z pracownikiem Nadleśnictwa Parczew, Panem Karolem Piaseckim; tel. (0-82) 591 21 25 lub karol.piasecki@lublin.lasy.gov.pl

Kategoria: 
Żródło: 
www.lublin.lasy.gov.pl