Usuwanie Azbestu - nabór wniosków 4.11 - 29.11.2013r.

Na terenie województwa lubelskiego, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jest najwięcej wyrobów zawierających azbest w porównaniu z innymi regionami Polski. Znaczna ilość tych wyrobów znajduje się na posesjach należących do osób fizycznych, w tym głównie leżących na terenach wiejskich, a ocena stanu tych wyrobów wskazuje na konieczność ich natychmiastowego usunięcia.
 
Dlatego powstał Szwajcarsko-Polski Program Współpracy w Polsce. Realizowany on jest od 2007 r., a na terenie województwa lubelskiego od 2011 r. Szwajcarsko – Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, to rodzaj bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce oraz 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r.
 
Na podstawie umów międzynarodowych w okresie do 2017 r. do 10 nowych państw członkowskich trafi ponad 1 mld franków. Polska w ramach programu otrzyma niemal połowę tej kwoty - ok. 489 mln franków. Na terenie województwa lubelskiego w ramach programu realizowanych jest obecnie 10 projektów za ok. 214,5 mln zł. Jednym z nich jest „Pilotażowy system gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie Województwa Lubelskiego wzmocniony sprawnym monitoringiem ilości oraz kontroli ich usuwania i unieszkodliwiania”. Wartość podpisanej w styczniu 2012 r. umowy to ponad 45 mln złotych.
 
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?
Beneficjentami projektu są przede wszystkim właściciele, zarządcy, 
użytkownicy obiektów, w których jest wykorzystywany azbest lub 
terenów (posesji), na których został złożony usunięty azbest, tj.:
  • osoby fizyczne (100% dofinansowania),
  • wspólnoty mieszkaniowe (100% dofinansowania),
  • jednostki samorządu terytorialnego (85% dofinansowania),
  • spółdzielnie mieszkaniowe (30% dofinansowania).
 
JAK TO ZROBIĆ?
  • pobrać wniosek ze strony www lub w Urzędzie Gminy/Miasta
  • skompletować i wypełnić dokumenty
  • złożyć wniosek w Urzędzie Gminy/Miasta
 
UWAGA! DECYDUJE KOLEJNOŚĆ SKŁADANIA WNIOSKÓW
 
CEL PROJEKTU
Celem realizacji projektu jest poprawa warunków życia i zdrowia mieszkańców oraz stanu środowiska naturalnego województwa lubelskiego poprzez wdrożenie projektu, który obejmuje głównie działania związane z demontażem, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych oraz działania informacyjno-promocyjne.
 
Szczegółowe informacje w Twoim Urzędzie Gminy/Miasta i na: 
Kategoria: 
Żródło: 
www.parczew.com