Parczew: Dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni

Koniec z szambem w gminie Parczew. Dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 37 gospodarstw dostanie przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Mieszkańcy nic nie zapłacą, bo inwestycję w 75 proc. pokryją unijne środki, a resztę dołoży gmina. Przetarg na budowę i montaż oczyszczalni został już ogłoszony. Instalacje powstaną u mieszkańców Przewłoki, Woli Przewłockiej, Zaniówki, Tyśmienicy, Buradowa, Babianki oraz Królewskiego Dworu.

Wcześniej korzystali ze zbiorników bezodpływowych, czyli szamba. – Mieszkańcy Parczewa oraz okolicznych wsi są przyłączeni do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Natomiast oczyszczalnie przydomowe zaproponowaliśmy tam, gdzie ze względu na odległość nie możemy doprowadzić sieci kanalizacyjnej – mówi Paweł Kędracki burmistrz Parczewa.

Przydomowe oczyszczalnie będą gotowe w lipcu. Najwięcej powstanie w Przewłoce w i Tyśmienicy. – Informację o projekcie przekazaliśmy sołtysom wsi już rok temu. Zgłosili się chętni i to oni w pierwszej kolejności dostaną przydomowe oczyszczalnie – tłumaczy Kędracki.

Liczy na to, że z mieszkańców przykład wezmą inni. –Wtedy złożymy kolejny wniosek o dofinansowanie inwestycji-zapowiada burmistrz Parczewa. Wartość aktualnej inwestycji to ponad 306 tys. zł. Kędracki podkreśla też, że większość mieszkańców miasta korzysta z sieci kanalizacyjnej. - Przepisy Traktatu Akcesyjnego UE, wskazują bowiem, że do 31 grudnia 2015 r. wszystkie aglomeracje miejskie mają być w pełni wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków – zaznacza.

Już wkrótce gmina Parczew doczeka się kolejnej inwestycji. Chodzi o montaż instalacji solarnych. Projekt pod nazwą "Czysta Energia w Dolinie Piwonii i Zielawy” gmina Parczew realizuje wspólnie z gminami: Wisznice, Sosnówka, Rossosz, Jabłoń oraz Podedwórze.

W sumie na terenie sześciu gmin zainstalowanych będzie 850 solarów, z czego 423 trafi do mieszkańców gminy Parczew.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
To zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów. Zanieczyszczenia rozkładają się do prostych związków mineralnych niegroźnych dla środowiska.

Kategoria: 
Żródło: 
http://www.dziennikwschodni.pl/

Komentarze

kędracki dalej jedzie na kasie unijnej- daleko tak nie zajedzie; w parczewie mamy obóz pracy huta, myszkowiec. wątpliwej kondycji urząd pracy i kościół istniejący dzięki haraczom z sakramentów