Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

18 posts / 0 new
Ostatni wpis
orange
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Planuję kupić sobie aparat. Jako, że na forum udziela się grupa parczewskich fotografów, więc to Was proszę o radę, jaki aparat wybrać.
Zamierzam wydać ok 700zł, marzy mi się hybryda, czyli kompakt, który ma duży obiektyw i przypomina lustrzankę. Aparat nie będzie mi służył tylko do fotografowania imprez okolicznościowych, ale czasem chciałbym pobawić się w małego fotografa.
Czy lepiej kupić taką hybrydę czy porządny kompakt. nie chcę też super hiper 1000 miliardów pixeli jak teraz zwykło się kupować, wystarczy mi tyle żeby zdjęcia były dobrej jakości.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Niedługo minie miesiąc od czasu jak w tym wątku informowałem o fatalnej opinii jedynego w Polsce serwisu Nikona. Linkowana strona http://www.polishnikonservice.com/pl/strona-glowna.html zaistniała na dobre w sieci, niektórych (odważniejszych) branżowych portalach informacyjny, a nawet doprosiła się zauważenia ze strony korporacyjnych tuzów :)

Czego domagają się konsumenci i profesjonalni użytkownicy (czyli list otwarty) :

Chcemy aby spełniony został najważniejszy postulat: chcemy szybkich i sprawnych napraw, traktowania klientów serwisu w taki sposób, w jaki my traktujemy markę Nikon, której zawierzyliśmy i jesteśmy wierni. Prosimy również o rozważenie następujących postulatów:

* ujednolicenie i egzekwowanie procedur serwisowych
* poprawa komunikacji miedzy serwisem a klientem
* jasne sprecyzowanie terminów napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych oraz ich przestrzeganie
* doprecyzowanie cennika usług (niezrozumiałe różnice w cenie miedzy serwisami w Europie i Polsce)
* rozszerzenie gwarancji na produkty na okres 2 lat od daty zakupu tak, jak ma to miejsce w Europie
* wprowadzenie płatnej dodatkowej gwarancji, którą użytkownik sprzętu może wykupić w całym okresie gwarancji podstawowej (np. po przeglądzie w serwisie, który potwierdzi stan faktyczny sprzętu)
* wysyłka do i z serwisu na koszt producenta

Ku zaskoczeniu wszystkich "nadejszła" odpowiedz (już po 2 tygodniach) ;)
Bla bla bla można przeczytać tutaj http://www.polishnikonservice.com/pl/strona-glowna/55-komunikaty/115-oficjalna-odpowied-nikona-na-qlist-otwartyq.html

Tak sobie myślę - idą święta, aparat fotograficzny to bardzo dobry i niekoniecznie drogi wybór na prezent pod choinkę. Wygląda na to, że w tym roku sprzęt Nikona Mikołaj będzie przynosił raczej tym niegrzecznym dzieciom ... :|

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

Bzyszek
Obrazek użytkownika Bzyszek
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

A jaki sobie kupisz aparat za 700zł taki będzie dobry :D
Ważne żeby miał możliwość manualnych ustawień, możliwość ręcznego ustawienia balansu bieli, min. 6 mpix, w miarę jasny obiektyw i przede wszystkim duży przez który wpadnie dużo światła ... ale za 700zł nie oczekuj rewelacji.
Ja zresztą wogóle nie interesuje się takimi sprzętam i nie mam pojęcia o aparatach innych niż lustrzanki ;)
Dla porównania mogę dodać, że do lustrzanki najtańszy obiektyw średniej klasy kosztuje ok 700zł

www.fotoslowik.pl - Zapraszam !!!

orange
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

spodziewam się, że za takie pieniądze nie będzie rewelacji, ale własnie ja takiej rewelacji nie potrzebuję ;)
Myślałem o dwóch aparatach:
1. Panasonic lumix DMC-TZ2 bądź 3
2. Sony DSC-H7
Ich ceny są zbliżone, może ktoś zna się na tym segmencie aparatów?
Oba mają stosunkowo duże obiektywy i zoom optyczny 10x, jednak nie wiele można ustawiać w nich ręcznie.

Andysz
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Mam Soniaka takiego jak piszesz ale z matrycą 8Mpix i jest ok. Ale ja się na aparatach nie znam. To co mi sie w nim podoba to duzy zoom, szybko łapie ostrość, duży ekran i dobra lampa błyskowa. A niepodoba mi się ekran nieobracany oraz durne karty pomięci Sony i brak możliwości podłączenia aparatu za pomocą zwykłego kabla najczęściej stosowanego w aparatach, telefonach, palmtopach i innych takich. Tego soniaka mozna podłączyć tylko za pomocą ich kabla.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

orange napisał/a:
Planuję kupić sobie aparat.
Zamierzam wydać ok 700zł, marzy mi się hybryda, czyli kompakt, który ma duży obiektyw i przypomina lustrzankę.

Jak nie zależy ci na możliwości schowania sprzętu do kieszenie czy innej torebki, to hybryda powinna być lepsza niż kompakt. W optyce nie ma cudów - duży obiektyw z ciężkiego szkła ma lepsze własności niż mniejsza szklanka :)
W przedziale do 700 zł znalazłem tylko Fuji i Kodak. Proponuję dołożyć 88zł i kupić soniaka - http://www.e-cyfrowe.pl/aparaty/sony-cybershot-dsc-h10-czarny-p-6672.html
- powinien mieś lepszy obiektyw i niezłą matrycę, choć testy poprzednika (o 200zł droższego :o ) wskazują, że rewelacji lepiej się nie spodziewać http://www.optyczne.pl/50.1-Test_aparatu-Sony_DSC-H9.html

Niewiele tego sprzętu. Wygląda na to, że hybrydy znikają z rynku, na rzecz taniejących lustrzanek - do których trzeba dokupić nie taniejące obiektywy ;)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

xander
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Panasonic Lumix jaki by nie był nie polecam (sam posiadam), a Sony ma tego plusa, że ma obiektyw Zeissa. Paluch zresztą podpowiedział, a on chyba wie :)

gruha
Obrazek użytkownika gruha
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Jak do amatorskiego fotografowania wystarczy aparat za 500 zł. Jeśli coś z tego wyjdzie i zdobędziesz pochwały to chyba wtedy warto zainwestować :-)

Liczy się pomysł.

Planuje sobie kupić aparat narazie skromny - jak zdjęcia się zaczną podoba to sobie kupie lustrzankę i dalej będę próbował - a jeśli nie to nadal będę programował i robił stronki a fotografował bardziej dla wspomnień a nie dla sztuki :-)

ruda
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

proponuje zobaczyc ta stronke. Napewno znajdziesz cos dla siebie :)

http://www.mediamarkt.pl/lublin/gazetka/

Kemiro
Obrazek użytkownika Kemiro
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Bzyszek napisał/a:
Ja zresztą wogóle nie interesuje się takimi sprzętam i nie mam pojęcia o aparatach innych niż lustrzanki ;)

Mam pytanie chcę kupić Olympus E-510 E 510+Obiektywy (14-42mm i 40-150mm) co o nim myślisz czy jest coś ciekawszego na rynku w porównywalnej cenie (allegro około 2200) zastanawiałem się jeszcze nad NIKON D40 + AF-S DX 18-55 + AF-S DX 55-200 (allegro około 1650) ale kilka osób proponuje mi raczej olimpa.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Kto pierwszy ten lepszy - odpiszę za Bzyszka : z producentów tylko Nikon i nic poniżej D80, z obiektywów nic poniżej 1.500zł/szt.

A tak poważnie to snując teoretyczne rozważania można zapoznać się z testem aparatu http://www.optyczne.pl/51.1-Test_aparatu-Olympus_E-510.html
Przyznaję że test wypadł bardzo dobrze stawiając korpus w jednym szeregu z wymienianym D80 Nikona. A główna wada Olympysa czyli wygórowana cena, znikła - cena zestawu z obiektywem spadła o 1500zł http://www.e-cyfrowe.pl/lustrzanki/olympus-e-510-ob-14-42mm-40-150mm-p-5770.html?id=5770&action=historiaZmianyCeny_7#zakladki

Kilka słów o systemie Olympysa - różni się od tradycyjnej fotografii i np. nikona proporcjami elementu światłoczułego. W Olympusie to prawie kwadrat 4:3, normalnie ok. 3:2 - główny problem to wywołanie w popularnych labach odbitek - stosowany papier ma stosunek boków 3:2 (np. 15x10 cm).Efekt jest taki, że albo mamy białe marginesy na dłuższym boku, albo ucięta górę fotki. :(

Matryca ma mniejszą powierzchnię niż w konkurencyjnych modelach, przez to upakowanie tej samej liczby pikseli większe - w efekcie każdy piksel musi być mniejszy i zbierać mniej światła. Efektem końcowym tego powinny być wyższe szumy przy takich samych parametrach ekspozycji niż w modelach z normalna matrycą. Test tego nie potwierdza B)

"Kwadrtowa" matryca powinna ułatwić konstrukcję obiektywów, a tym samym korzystnie wpłynąć na ich wagę, gabaryty i cenę. Ceny obiektywów niestety nie odbiegają od podobnych konstrukcji konkurencji. :( Dużym problemem jest natomiast zbudowanie do systemu 4:3 obiektywu szerokokątnego. Oferta dla olympusa zaczyna się od cyferki 11 = 22 mm (w przeliczeniu na pełną klatkę), u konkurencji za rozsądne pieniądze możemy kupić obiektyw z cyferką 10 = 15 mm (7mm to bardzo duża różnica) :(

Odpowiadając na pytanie : nie kupuj d40 chyba że chcesz zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na naprawdę dobry obiektyw.
Traktując zakup Olympusa jako jednorazową fanaberię ;) trzeba przyznać, że cena jest bardzo kusząca, a możliwości korpusu spore.
Traktując fotografię jako hobby należy się liczyć, że nasze oczekiwania i wydatki :) będą rosły, więc na początek http://www.e-cyfrowe.pl/lustrzanki/nikon-d80-ob-18-55mm-vr-p-7353.html

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

Kemiro
Obrazek użytkownika Kemiro
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Dzięki za przybliżenie mi tematu. Zastanowię sie co kupić. :)

orange
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

a ja kupiłem Sony DSC-H3 pasował mi parametrycznie i cenowo, H9 jest za drogi jak dla takiego amatora jak ja, myślę że jak pobawięsię nim to zdam reklację i powiem czy warto było. dzięki za pomoc:)

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Kupując sprzęt elektroniczny musimy się liczyć z jego awaryjnością. Z uwagi na szybki postęp techniczny normalne zużycie sprzętu foto raczej nie zagraża amatorowi - szybciej kupimy bardziej nowoczesny model, niż zużyjemy fizycznie "stary". Niestety produkty made in China, a w klasie amatorskiej to prawie 100% rynku "lubieją" się (czasem) psuć. Sprzyja temu niewłaściwa eksploatacja - zbyt niska/wysoka temperatura, upadki, wilgoć, czy zwykłe niedbalstwo ... :)
Jeśli już wystąpiła awaria, kluczową sprawą jest dostępność, solidność oraz koszt serwisu.
Jeśli chodzi o sprzęt foto (na naszym rynku) to widząc to co się pisze w sieci www, dochodzimy do kuriozalnych wniosków. Dwie najbardziej godne polecenia marki (Canon i Nikon) mają najgorszy serwis :o
Pomimo niekwestionowanych zalet (w tym niezawodności) w przypadku użytkowników nikonów widać miarka się przebrała, bo na forum nikona http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?p=1559230#post1559230 użytkownicy wypowiedzieli "wojnę" serwisowi.
Powstała strona internetowa poświęcona w całości pracy serwisu.
I tu dochodzimy do jeszcze ciekawszych wniosków : po pierwsze z pośród setek narzekających na serwis jakoś niewielu kwapi się do opisania swoich "przygód", z drugiej strony serwis zamiast przeprosin i poprawy pracy próbuje ukręcić "łeb" sprawie, rugując publikacje i linki w stopkach na forum (rekami administratorów). :@

W związku z powyższym, jako użytkownik systemu Nikona, z ciężkim sercem ostrzegam forumowiczów przed serwisowaniem w Polsce (lepiej Niemcy, Anglia - adresy na stronie) wartościowego przecież sprzętu. No i oczywiście linkuję "zakazaną" stronę, zachęcając do zamieszczania swoich negatywnych, a może pozytywnych doświadczeń ....

http://polishnikonservice.com/

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

nioop
Obrazek użytkownika nioop
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Ja aktualnie posiadam aparat Panasonic lumix DMC-TZ3 i moge z czystym sumieniem Ci go polecić .. Wprawdzie duzo brakuje mi do lustrzanki lecz zdjęcia robi rewelacyjne.. Nie posiada zbyt duzo manualnych ustawien ale do amatorskiej zabawy wystarczy spokojnie.. Z sony nie miałem stycznosci wiec nie wiem co i jak.. Natomiast Lumix jest naprawde rewelacyjny...

xander
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Ja miałem panasonica lz-5, stary już jak świat, ale mój pierwszy aparat :) Na początku wystarczał, jak nie wiedziałem co do czego za bardzo. Teraz w porównaniu do mojego D90 to malutka zabaweczka :) To, że aparat robi "rewelacyjne zdjęcia" to pojęcie względne ;)

nioop
Obrazek użytkownika nioop
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Rewelacyjne zdjęcia - moze faktycznie za mało sie wypowiedziałem pod tym pojęciem.. Chodzi mi iż zdjęcia są rewelacyjnej jakosci , mają wysmienitą ostrosc oraz pieknie odwzorowują barwy.. Moja mama posiada cannona z bodajże 8 megowa matrycą , cos ze sredniej pólki , kosztował około 500-600zł.. Jakościowo panasonic bije go bez porównania..
Jeżeli w późniejszym czasie bede zmieniał aparat napewno wybiore tą samą marke..

Dodam jeszcze iż najgorszymi aparatami z jakimi miałem okazje "współpracować" były benq oraz samsung.. Szczerze nie polecam tych firm...

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Wątek fotograficzny 2,czyli sprzęt.

Jak to w "dzikim" kraju bywa, zamiast zachwycać się coraz to lepszą ofertą sprzętu foto, trzeba koncentrować się na coraz to gorszych poczynaniach niektórych producentów tych "zabawek" po kilka tysięcy sztuka :@

Czytając poprzednie posty w tym wątku, można prześledzić jak powstała strona internetowa, która postanowiła w sposób pozytywny wpłynąć na jakość usług serwisowych w Polsce. Na podstawie prezentowanych opinii klientów serwisu/ów odniosłem wrażenie, że akcja dała oczekiwany skutek, bo pojawiało się coraz więcej pozytywnych wypowiedzi ... Niestety firma Nikon po raz kolejny dała wyraz arogancji i tchórzostwa, zmuszając autorów strony do zmiany utrwalonego już adresu internetowego. Strona Polish Nikon Service obecnie została przemianowana Żólty Serwis Fotograficzny o czym zawiadamiam i oczywiście linkuję : http://zoltyserwisfotograficzny.info/

Tytułem komentarza : Panowie z Nikona "żółta kartka" za takie uczynki. Jeszcze jedna żółta karta i ...

Poniżej treść pisma :

http://zoltyserwisfotograficzny.info/images/Nikon/1.jpg

http://zoltyserwisfotograficzny.info/images/Nikon/2.jpg

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.