Turystyka w regionie

18 posts / 0 new
Ostatni wpis
argh
Turystyka w regionie

Są plany by w Parczewie w niedalekiej przyszłości powstało coś na wzór punku informacji turystycznej, miejsce gdzie zarówno miejscowi jak i ludzie spoza regionu będą mogli przyjść zasięgnąć informacji na temat turystyki, lokalnych atrakcji, wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz innych inicjatyw na terenie Parczewa i okolic. Czy taki punkt byłby w Parczewie potrzebny? Jaką rolę miałby odgrywać dla mieszkańców regionu? Co miałby głównie promować; jakie zabytki, atrakcje, tereny byłyby godne polecenia?
Zapraszam do dyskusji.

argh
Turystyka w regionie

Ogłaszam wszem i wobec, że jutro tj. 5 listopada o godz 14 na ul. Kościelnej planowane jest otwarcie Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej:) Ciężko póki co stwierdzić jakie zadania będzie spełniał, poza informowaniem co, gdzie i jak ale jest to na pewno ciekawa inicjatywa, którą powinny wspomagać wszelkie zainteresowane podmioty oraz turyści-pasjonaci. Mam jednak lekkie obawy, że jest to typowa zagrywka przedwyborcza - zróbmy coś, nie ważne co aby się działo. Pożyjemy zobaczymy.

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

Może to będzie punkt informacji ... politycznej. Takie teraz roszady na szczytach władzy, że ciężko się będzie połapać także "tubylcom" co z kim i gdzie załatwiać ;)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

argh
Turystyka w regionie

Więc powstał, jest i działa:) Ponieważ od wczoraj (po oczekiwaniu od blisko 1,5 miesiąca!!!) w punkcie jest internet to czas wziąć się realnie do roboty. Poniżej podaję maila, pod którego można pisać, dzielić się spostrzeżeniami, sugestiami, pytać i podrzucać własne pomysły. Jeżeli ktoś z Was jest właścicielem lub pracownikiem firmy/instytucji którą można powiązać z turystyką i rekreacją tym bardziej powinien się zainteresować możliwością współpracy z punktem. Punkt położony jest w centrum więc zapraszam do osobistych odwiedzin - ul. Kościelna 30. Poza tym można pisać także w tym temacie, który będę na bieżąco śledził.

Pozdrawiam i odsyłam na: ppitparczew@gmail.com

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

e-mile odhaczamy na plus :)
a skype i gg, no i strona internetowa, są jakieś szanse "po świętach"

ps. nie chcę się czepiać, ale czy nie lepszym adresem do kontaktów niż ppit byłby "typowy" skrót informacji turystycznej czyli "it" = itparczew@gmile.com. A w ogóle to dlaczego punkt prowadzony przez powiat musi zakładać darmową pocztę z reklamami, a nie ma skrzynki w firmowej domenie parczew.pl = it@parczew.pl B)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

CasThor
Obrazek użytkownika CasThor
Turystyka w regionie

bo pewnie na razie wszystko jest na tzw. żywioł. Zamiast dokładnie zaplanować.Inicjatywa niezła tylko czy nie spali na panewkach jak te pociągi które krążą po caluśkiej lubelszczyźnie prócz Parczewa?

CasThor.
Życie to nieustający stukot kół po wertepach.

argh
Turystyka w regionie

Paluch napisał(a):
ps. nie chcę się czepiać

Niestety się czepiasz:) Ja nie widzę problemu by wpisać te kilka liter więcej, najważniejsze chyba jest by komunikacja przebiegała prawidłowo, prawda?

Cały punkt był robiony na 'żywioł' jak to kolega wyżej wspomniał, dlatego nie ma co oczekiwać cudów tylko realnie spojrzeć na to co jest i jak funkcjonuje.
Istotnym było to żeby punkt powstał przed wyborami, udało się. Nie ma za bardzo na niego pieniędzy, pomysłu, nie mówie już o czymś takim by ktoś z radnych miejskich czy powiatowych zajrzał tu i spytał: co jak dlaczego? Nic. Zero.

Dlatego chyba trzeba liczyć na zwykłych mieszkańców, na ich zainteresowanie i chęć współpracy. Można przychodzić z własnymi pomysłami, inicjatywami, próbować coś wspólnie. Gwarancji na to by każdy pomysł i inicjatywa wypaliły nie dam, ale próbować można a nawet trzeba. No chyba, że najwygodniej jest wszystko negować, kwestionować i wyśmiewać zza klawiatury...

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

No właśnie jestem zwykłym mieszkańcem, na pewno nie zbije kapitału politycznego na sprawnym funkcjonowaniu punktu, a jednak zależy mi na jego jak najlepszej pracy (od samego początku).
Co do nazwy, oczywiście Cocacola może sobie zrobić maila brsmcocacola@jakaśdomena .com (czyli bardzo smaczna ...), a może smaczna@cola.com. Gdyby domeny internetowe nie miały znaczenia marketingowego, to by nikt za nie nie płacił grubych pieniędzy.
Ja osobiście nie widzę problemu żeby dać jak najkrótszy i typowy adres mailowy, więc po co kombinować B) Niestety adres mailowy admina strony powiatu jest tajny, więc trzeba w tej sprawie odbyć drogę służbową, przy okazji można załatwić uzupełnienie treści strony powiatowej o informację o informacji. Na razie punkt jest też utajniony http://www.powiat.parczew.pl/index_inf_tur.htm.
Traktując temat śmiertelnie poważnie, pozdrawiam i zachęcam do poważnego potraktowania sugestii "zwykłych mieszkańców".

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

argh
Turystyka w regionie

Paluch napisał(a):
Na razie punkt jest też utajniony http://www.powiat.parczew.pl/index_inf_tur.htm.
Traktując temat śmiertelnie poważnie, pozdrawiam i zachęcam do poważnego potraktowania sugestii "zwykłych mieszkańców".

Nic już nie jest utajone, zarówno mail jak i pełny adres punktu są już dostępne na stronie starostwa /Turystyka - informacja turystyczna/. Wszelkie zobowiązania wobec petentów, którzy wcześniej nie mogli - bo nie wiedzieli, jak się z punktem skontaktować spełnione, mniej leniwi na pewno znajdą adres Kościelna 30:) Ze swojej strony zapraszam, zawsze wysłucham a jak w czymś nie pomogę z takich czy innych powodów odeślę w odpowiednie miejsce, pod odpowiedni adres czy numer.
Wciąż liczę na to, że poprzez Punkt (chociażby) uda się nieco bardziej zaktywizować społeczność lokalną, póki co zainteresowanie jest wciąż niewielkie, ja niestety sam za rękę nie przyprowadzę a Starostwo na jakiekolwiek akcje, które miałby by na celu wypromować czy zareklamować punkt funduszy nie ma. Nie oskarżam tu żadnej ze stron, chcę jedynie wysłać sygnał, że twór jakim jest Informacja Turystyczna już w Parczewie istnieje i m.in to od mieszkańców Parczewa i powiatu będzie zależało to ile czasu będzie on funkcjonował.

DiVene
Turystyka w regionie

No i mnie zatkało, aż mi wstyd. Wcześniej myślałem że jakby mi ktoś zadał takie hasło to odpowiedziałbym od razu tak podając multum przykładów a teraz... zonk!!! Naprawdę mi wstyd!!!:o

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

DiVene napisał(a):
...

Szkoda, że w takich momentach nie "wiesza" ci się też windows-isk, bo piszesz całkiem od rzeczy :|

Punkt informacyjny uważam za bardzo potrzebny szczególnie w sezonie, poza sezonem można zbierać informacje, opracowywać materiały, rozsyłać i umieszczać ofertę w internecie.
Żeby to zadziałało to informacja musi się mieścić w dobrym widocznym punkcie miasta, względnie oznakowanie powinno doprowadzać turystów bez błądzenia.
Po pierwsze powinna powstać strona internetowa, gdzie będzie można znaleźć informacje o sposobach komunikacji z punktem (e-mail, GG, Skype) i zakresie informacji oraz w czytelny i atrakcyjny sposób zostanie zaprezentowany region oraz oferta obsługi turystycznej (ośrodki wypoczynkowe, hotele, restauracje, pola namiotowe, komunikacja itd).
Z uwagi na powyższe zatrudnieni tam pracownicy to nie mogą być osoby przypadkowe, ale z dobrą znajomości obsługi komputera, władające językiem obcym i do bólu komunikatywne.
Kolejna sprawa to materiały informacyjne. Korzystałem z usług takiej informacji w Hajnówce. Oprócz możliwości zapytania o różne dziwne rzeczy, punkt sprzedaje mapy, foldery, pocztówki itp. Nikt z turystów nie będzie robił notatek, więc jakieś gadżety reklamowo-krajoznawcze są niezbędne, a przynajmniej ulotki własnej roboty.
Sam punkt to podstawa, trzeba także namówić do współpracy lokalne kwatery agroturystyczne, ośrodki wczasowe, hotele. Chodzi zapewnienie stale aktualnych informacji o warunkach pobytu i wolnych miejscach zakwaterowania.
Idąc dalej bez infrastruktury nie będzie ani kogo ani o czym informować. Nie muszą to być od razu ekskluzywne SPA. W pierwszej kolejności poszczególne gminy i powiat jako całość powinien pilnie rewitalizować już istniejące szlaki turystyczne i miejsca atrakcyjne turystycznie z "grobami partyzantów" na czele które po prostu się zawaliły ... Szlaki rowerowe jakoś nie rzucają się w oczy pod względem oznakowania ... W dalszej kolejności należy zadbać o rozsiane do wokół ciekawe miejsca, o ich oznakowanie, opis, umieszczenie na jakiejś mapie z propozycją wycieczki. Świetnie tego typu walory wykorzystane są na Roztoczu, gdzie przysłowiowa kupa kamieni ma swoją opisaną historię, legendą i miejsce na szlaku B)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

argh
Turystyka w regionie

Na takie wypowiedzi jak ta powyższa liczyłem, zwłaszcza, że jest wyczerpująca i nakreśla cele jakie taki punkt miałby spełniać. Wiadomo, że Parczew i okolice nie mają ani rozbudowanej infrastruktury turystycznej ani nie istnieją żadne poważniejsze instytucje, które mogłyby regularnie i rzetelnie dbać o rozwój turystyki i kultury w powiecie. Dobrze by było jakby taki punkt służył nie tylko ludziom przyjezdnym chcącym zobaczyć czy zwiedzić 'coś' w regionie, ale żeby również zaktywizował ludność miejscową, pokazał, że w Parczewie i gminach ościennych cały czas coś się dzieje, że wystarczy się zainteresować, wyjść, spotkać, przeżyć coś nowego, czy uczestniczyć w czymś ciekawym. Punk mógłby także posłużyć za miejsce gdzie ludzie, którzy chcą coś zorganizować, pochwalić się czymś, lub po prostu coś zaproponować, a nie bardzo wiedzą gdzie się zgłosić i do kogo z tym pójść mogliby się pojawić ze swoimi pomysłami.

Czekam na dalsze pomysły i kolejne wypowiedzi.

DiVene
Turystyka w regionie

widzę że niektórzy to może zdobyli umiejętność szybkiego czytania tyle że bez zrozumienia, ale wytłumaczę: spacerujesz sobie przez centrum i zatrzymuje Cię osobnik który bez zbędnych ceregieli pyta - "panie, a co ja mogę tu zobaczyć? wie pan, jakieś piękne widoki, zabytki??"

A wtedy wspaniałomyślnie odpowiadasz: "Punkt informacyjny uważam za bardzo potrzebny szczególnie w sezonie, poza sezonem można zbierać informacje, opracowywać..."
Nigdzie nie napisałem iż tworzenie takiego punktu uważam za bezcelowe.
PozdrowieniaB)

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

Jaki ma związek scenka rodzajowa, z moją opinią o potrzebie utworzenia informacji turystycznej pod pewnymi warunkami (oczywiście). Ja zaczepiony na ulicy mogę polecić 20-30 ciekawych miejsc, ale raczej nie wytłumaczę jak tam dojechać, chociaż do wiosny może coś w internecie na ten temat będzie ...

Turyści którzy zostawiają pieniądze (a o dochody miasta i okolicy przecież chodzi), nie łażą po mieście i nie zaczepiają nikogo, bo mogą zostać bez zegarka za 1500 zł. Oni chcą wiedzieć najlepiej przed wyjściem z domu co , kiedy , za ile i po co mają tu przyjechać. W chwili obecnej to faktycznie można się uśmiać. Miasta które do tematu podchodzą profesjonalnie i poważnie zarabiają, pozostałe w tym nasze marnują swoje możliwości :(

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

Zablokowany
Turystyka w regionie

Witam!
Od strony hobbystycznej i turysty wypowiedzi są idealistyczne.
Od strony urzędniczej i formalnej nie widzę przyszłości.

pzdro gan

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

Co do praktycznej realizacji, też mam obawy, że wyjdzie jak zwykle - pomarzyć można ;)
Gan a możesz rozwinąć wątek hobbystyczno-turystyczny, bo nie łapię aluzji :)

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.

Zablokowany
Turystyka w regionie

witam!
Strona hobbystyczno-turystyczna nie jest aluzją a czystym zachwyceniem się tym pomysłem.
Aby powstał punkt informacyjny.
Sam jeżdżąc rowerem chciałbym zasięgnąć informacji w którą stronę uderzyć (pojechać w lasy parczewskie; czy w rejonach pojezierza).
Taki punkt nie zwiększy zainteresowania naszym regionem; to muszą za tym iść rozwiązania systemowe.

pzdro gan

Paluch
Obrazek użytkownika Paluch
Turystyka w regionie

Ale punkt jest integralnym elementem tzw. rozwiązania systemowego. Powiat / miasto tworzy warunki, czyli robi to czego nie zrobi indywidualny przedsiębiorca z branży. Wytycza, buduje, znakuje konserwuje szlaki turystyczne, wydaje broszury, albumy, mapy. Zapewnia informacje dla turystów i koordynuje działania. Przedsiębiorcy mają nadzieję na napływ turystów więc inwestują w branżę. Rozreklamowane inwestycje przyciągają jeszcze więcej turystów. Powiat / miasto ma zadowolonych wyborców i zwiększone wpływy do budżetu więc wszyscy w teorii są zadowoleni. Powiat nie zmusi przedsiębiorców do inwestowania, czy zakładania gospodarstw agroturystycznych, informacja z niemrawą załogą i skromnym budżetem (99% na pensje) niczego nie rozreklamuje, więc do sukcesu daleka droga.

ps. Jeśli rzadko tutaj zaglądasz i nie chce ci się czytać wszystkich odpowiedzi, napisz to już w pierwszym swoim poście.