STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

10 posts / 0 new
Ostatni wpis
Wespazjan2
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Sterylizacja zwierząt domowych - krzywda czy dobry uczynek?

Zabieg sterylizacji u zwierząt domowych, mimo swoich niewątpliwych zalet, budzi jeszcze wiele kontrowersji wśród właścicieli zwierząt... Związane jest to głownie z wieloma mitami i nieuzasadnionymi obawami. Właściciele przekonani o konieczności posiadania przez sukę przynajmniej jednego miotu w życiu, obawiają się wyrządzić zwierzęciu krzywdę, pozbawiając go możliwości rozrodczych poprzez skomplikowaną i niezgodna z naturą operacje, której następstwem może być otyłość i zaburzenia w zachowaniu pupila. Otóż nie jest to prawda. Lekarze weterynarii są zobowiązani pomagać zwierzętom, a nie wyrządzać im krzywdę i okaleczać na cale życie. Pogląd, propagowany przez nich, o słuszności wykonania zabiegu sterylizacji u zwierząt nie przeznaczonych do hodowli, jest poparty wiedza uzyskana w czasie sześcioletnich studiów weterynaryjnych, licznych zebrań i sympozjów naukowych, prowadzonej lekarskiej oraz wieloletnimi badaniami prowadzonymi przez liczne instytuty naukowe w kraju i za granicą.
Zwierzęta domowe (głownie psy i koty) potrafią same myśleć, ale ich myślenie jest dość proste i logiczne, zupełnie inne niż nasze ludzkie. Wielu rzeczy nie potrafią sobie wyobrazić, nie potrafią tez wybiegać myślami w przyszłość – żyją z dnia na dzień i kierują się wyłącznie instynktem samozachowawczym. Dlatego ważne decyzje o ich życiu musza podejmować ich właściciele, którzy zdecydowali się na opiekę nad nimi.

Najważniejszym postulatem przemawiającym za słusznością zabiegu sterylizacji jest zaoszczędzenie stresu rozrodczego naszym pupilom. Zwierzęta w okresie godowym wytwarzają w organizmie bardzo dużo hormonów płciowych, które umożliwiają dojrzewanie komórek rozrodczych, ale też wyzwalają jeden z najsilniejszych zwierzęcych instynktów - instynkt rozmnażania. Pod wpływem tego instynktu zwierzęta za wszelką cenę próbują znaleźć partnera - zarówno psy, jak i suki lub koty przestają słuchać swoich właścicieli na spacerach, staja się bardziej agresywne, niszczą mieszkanie, nie czują głodu, ani strachu przed obcymi miejscami, są skłonne do ucieczek i walk, co skończyć się może niejednokrotnie kalectwem lub śmiercią osobnika.

Kolejnym postulatem, którym powinniśmy się kierować, jest niedopuszczanie do niekontrolowanego rozmnażania zwierząt. Zwierzęta nie potrafią same kontrolować urodzeń, a niewysterylizowana suka, kierując się instynktem zachowania gatunku potrafi dwa razy w roku zajść w ciąże i wydać do 12 potomków w jednym miocie. Warto zastanowić się, czy każde z pośród takiej liczby urodzonych zwierząt znajdzie nowy dom oraz w jakie ręce trafi. Często widać na ulicach bezpańskie zwierzęta wałęsające się w poszukiwaniu jedzenia. Natomiast większość schronisk dla bezdomnych zwierząt jest przepełnionych i ze względów finansowych usypia się setki niechcianych zwierząt rocznie! Sterylizacja ograniczając liczbę urodzin, przyczynia się do zmniejszenia skali tego dramatycznego problemu.
Liczby mówią:

Nowotwory to: 90%
guzów powstających
u niewysterylizowanych kotek
oraz 50% guzów powstających
u niewysterylizowanych suk.
Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść od 50 do 200 sztuk tylko
w ciągu jednego roku!

Ostatnim postulatem jest zdrowie naszych zwierząt. Sterylizacja zwiększa szansę na przedłużenie życia pupila, ponieważ zmniejsza ryzyko powstawania procesów nowotworowych układu rozrodczego u samic i samców i procesów nowotworowych gruczołu mlekowego u samic. Zabieg ten eliminuje także występowanie ciąży urojonej u samic, która spowodowana jest instynktem zachowania gatunku.

Sterylizacja nie zmienia charakteru zwierzęcia, ani nie prowadzi do zaburzeń zdrowotnych w jego organizmie. Oczywiście jak każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą pewne ryzyko, ale jest to jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów, wykonywanych rutynowo u obydwu płci. Najbardziej odpowiedni wiek dla tego zabiegu dla samic to 3-6 miesiąc, a dla samców to 6-8 miesiąc życia, gdyż zwierze nie osiąga wtedy jeszcze pełnej dojrzałości płciowej. Na zabieg sterylizacji powinien zdecydować się każdy właściciel, jeżeli nie przeznacza zwierzęcia do celów hodowlanych. Zabieg ten jest dobrym uczynkiem dla zwierzęcia, jest również korzystny dla właściciela, gdyż zwierze zwraca na niego większą uwagę i nie sprawia wielu niepotrzebnych problemów.
Źródło:http://www.molosy.pl/strona_glowna/wet/porady_wet/sterylizacja.htm

Przydatne linki:

http://arka.strefa.pl/nie%20_rozmnazaj1.html

http://www.vetserwis.pl/rozrod.html

http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=27018

Temat ma charakter informacyjny, wszelkie uwagi bezpośrednio z nim nie związane proszę pisać w oddzielnych wątkach.

ruda
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

YvonneS napisał/a:

Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść od 50 do 200 sztuk tylko
w ciągu jednego roku!

To akurat absurd. Sredni miot to 4-5 szczeniat. W ciagu roku nie osiagna one dojrzalosci plciowej i nie "wytworza" po kolejne 10 do 40 szt szczeniakow ( zakladajac nawet ze beda same suki ). W takim czasie myszy moga dijsc do takich wynikow a napewno nie psy. ;)

Wespazjan2
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

ruda napisał/a:

YvonneS napisał/a:

Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść od 50 do 200 sztuk tylko
w ciągu jednego roku!

To akurat absurd. Sredni miot to 4-5 szczeniat. W ciagu roku nie osiagna one dojrzalosci plciowej i nie "wytworza" po kolejne 10 do 40 szt szczeniakow ( zakladajac nawet ze beda same suki ). W takim czasie myszy moga dijsc do takich wynikow a napewno nie psy. ;)

Niekoniecznie, suki potrafią wydać na świat o wiele więcej szczeniąt niż 4-5.
Poza tym nigdzie nie znalazłam braku potwierdzenia tego "absurdu".
Jeżeli posiadasz dane ktore z całą stanowczością go obalają to je tutaj wstaw, chętnie poczytam.

Jeżeli chodzi o koty sytuacja jest podobna - w literaturze znalazłam liczby które mogą się na pierwszy rzut oka wydawać przesadzone ale przy rozrodzie w tempie trzech miotów w roku od jednej pary kotów można dochować się przez okres pięciu lat sześćdziesięciu pięciu tysięcy pięciuset trzydziestu sześciu (!) sztuk potomstwa, zakladając, ze kotka urodzi co roku trzy mioty liczące łącznie 14 kociat wśród których będzie tyle samo kotek co kocurów, wszystkie przeżyją i po osiągnięcui dojrzałosci zaczną się miedzy sobą rozmanażac.

W praktyce niezbyt czesto o ile w ogóle dochodzi do takich przypadków, niemniej jednak przyrost naturalny zarówno psów jak i kotów jest zbyt duży i zwierzęta nie przeznaczone do hodowli należy jak najszybciej sterylizować.

Poza tym posiadasz błędne informacje dotyczace osiągania dojrzałosci płciowej u psów, waha się ona między 6 a 12 miesiącem życia, w zalezności od danej rasy.
"U suk bywa to od 6 (szczególnie miniatury) do nawet 18 miesiecy (rasy późno dojrzewające-jak ob. Juz przy pierwszej cieczce suka może zajść w ciążę.
Przy czym ta skrajna "późność" dojrzewania jest indywidualna u niektórych ras, w niektórych liniach - generalnie, suka, która nie dostała cieczki do 14 miesiąca kwalifikuje się na badania hormonalne". http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=7011

Edytowane. Administracja.

Wespazjan2
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Edytowane. Administracja.

ruda
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Zakladajac, ze mowimy o kotach to jak sama wiesz, ciaza u kota trwa ok 9 tyg czyli ponad 2 mies. Pierwsza ruja wystepyje ok 7-8 mies. Zakladajac ze kotka zaciazy na poczatku stycznia, mlode pojawia sie na pocz. marca. Analizujac dalej - pierwsza ich ruja to okolice listopada. I jak widzisz marne szanse na powiekszenia rodziny do konca roku. Prosta, logiczna kalkulacja wyklucza dochowania sie takiej liczby kocich wnuczat.
Szanse zwiekszaja sie gdy liczymy kocie dzieci. Pierwszy miot w marcu ( srednio 6 kociat ) potem laktacja i wyciszenie to kolejne 2 (minimalizujac czas) miesiace. Kolejny etap ciaza, porod itd. maksymalnie 4 mioty w ciagu roku, Proste liczenie ;)
Ale ogolnie zgadzam sie, ze najlepszym rozwiazaniem problemu bezdomnych zwiarzat i tych uciekajacych z domu jest sterylizacja. No chyba, ze ktos jest nastawiony na hodowle i zapewni odpowiednie warunki zwierzakom B)

Wespazjan2
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Hodowla to zupełnie inna sprawa. Tutaj w grę wchodzi przynależnośc do zwiazku hodowców i respektowanie ich przepisów, które wyraźnie zaznaczają, ze kotka nie moze mieć wiecej niż jeden miot w roku.
Poza tym rozmnażane w ten sposób są tylko koty rasowe.

Cieszy mnie natomiast fakt, iż w naszym mieście i okolicach ludzie coraz częsciej steryzlizują/kastrują zwierzeta domowe - psy, koty.
Rozmawiałam z wetem, powiedział, ze nie ma tygodnia aby nie robili jakiejś sterylki. I to napawa optymizmem, bo jak widać coraz więcej osób rozumie, ze niekontrolowany rozród nie jest nikomu potrzebny i konieczne jest ograniczenie populacji.
Stosowanie antykoncepcji u zwierząt prowadzi do powstania wielu groźnych i smiertelnych chorób. Sterylizacja rozwiązuje te problemy.

Edytowane. Administracja.

FanatiX
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Ja adoptowałem swoją suke juz po zabiegu,taki wymóg schroniska,gorzej ze szczepieniami bo daty na wypisie i na papierku od weterynarza sie nie zgadzały,wiec zaszczepiłem ponownie u nas w lecznicy,wiem że i w lecznicy sterilizują kot chyba 100zł,pies około120zł,choc ceny mogły sie teraz zmienic.Jestem bardzo zadowolony ze moja suczka jest wysteri.... nie ma problemu z gromadami psów uganiających sie za suczką która ma cieczke.

Nie Dyskutuj z Idiotą bo najpierw zniży Cie do swojego poziomu,a potem przewyższy doświadczeniem.

ewajanka
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Ja sterylizowałam swoją kotkę niedawno właśnie w Parczewie. Każda lecznica może go wykonać.

socom45
Obrazek użytkownika socom45
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, Metalurgiczna 5 - około 370 psów, 200 kotów i 100 zwierząt egzotycznych. Radni zdecydowali, że znajdą się pieniądze na sterylizację dla bezdomnych zwierząt w Lublinie. Magistrat wycenił usługę na około 150 zł.

red_aga
Obrazek użytkownika red_aga
STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH mity i fakty

Gdzie w Parczewie można wykonać taki zabieg kotce?